Wspieranie polskich producentów i przedsiębiorców jest coraz bardziej popularne i można zaryzykować stwierdzenie, że rośnie wprost proporcjonalnie do świadomości ekologicznej. Orientacja na lokalne produkty jest zauważana zwłaszcza wśród asortymentu spożywczego, ale nie tylko. Coraz częściej i coraz chętniej sprawdzamy skąd pochodzi produkt, który planujemy zakupić.

Czym jest kod kreskowy?

Nie każdy produkt zawiera informację o kraju pochodzenia, dlatego tak przydatna staje się znajomość kodów kreskowych, które o tym informują. Kod kreskowy to nic innego jak ciąg cyfr:

– Dwie bądź trzy pierwsze cyfry zwane prefiksem identyfikują kraj, w którym doszło do rejestracji produktu
– Kolejne cyfry (od czterech do siedmiu) to numer identyfikacyjny firmy
– Kolejne to numer produktu
– Ostatnia cyfra, tak zwana kontrolna to cyfra sprawdzająca poprawność

Kodami kreskowymi zarządza międzynarodowa organizacja GS1. Polska ma kod rozpoczynający się od cyfr „590”. Należy jednak podkreślić, że kod kreskowy 590 oznacza zarówno, że produkt został wyprodukowany w Polsce, jak i taki, który ma inny kraj pochodzenia (czyli pochodzi z importu), ale jest dystrybuowany przez firmę zarejestrowaną na terenie Polski. Aby to doprecyzować warto poszukać informacji na opakowaniu celem sprawdzenia nazwy i lokalizacji producenta. Na większości opakowań znajdziemy takie informacje.

Dlaczego warto zwracać uwagę na kody kreskowe i wspierać polskich producentów?

Globalizacja znacząco przyczyniła się do masowej migracji produktów na świecie. Dawniej rodzime gospodarki były niezagrożone, a produkcja stabilna. Produkty z importu stanowiły jedynie uzupełnienie poszczególnych grup asortymentowych, często niemożliwych do wyprodukowania czy wyhodowania na terenie kraju (na przykład pomarańcze czy banany). Dziś importowane jest absolutnie wszystko i bardzo często ceny importowanych produktów (z uwagi na przykład na tanią siłę roboczych w krajach trzeciego świata) są znacząco niższe niż te wyprodukowane lokalnie. Przyczynia się to do niestabilności polskiej produkcji i pogorszenia sytuacji w wielu sektorach, głównie rolnictwa. Dlatego tak ważna jest świadomość konsumencka podczas zakupów. Wybierając polski produkt przyczyniamy się do podtrzymania rodzimej gospodarki, wspieramy rolników i ich rodziny. Rezygnując z produktów pochodzących z krajów ubogich, jak Wietnam czy Tajwan manifestujemy nasz sprzeciw przeciwko wyzyskowi pracowników, w tym również nieletnich. Co ważne, wybierając polskie produkty spożywcze wybieramy zdrowie. Polskie jabłka, ziemniaki czy mięso nie muszą być transportowane wiele dni lub tygodni z innego kraju, a co za tym idzie nie ma konieczności stosowania szeregu związków konserwujących podtrzymujących ich świeżość. Ponadto nie od dziś wiadomo, że najzdrowsze jest spożywanie produktów pochodzących z tego samego klimatu, w którym się żyje.
Warto zatem podczas robienia zakupów zwracać uwagę na kraj pochodzenia i wspierać polską gospodarkę. Kod kreskowy Polska powinien być w centrum naszego zainteresowania.