Ściągacz do łożysk to narzędzie służące do wyjmowania zestawów łożysk z obracającego się wału maszyny lub z nieprzelotowego otworu łożyska.

Najczęstszym zastosowaniem jest usuwanie zestawu łożysk kulkowych lub stożkowych z koszykiem z obracającego się wału, na przykład w skrzyni biegów samochodu. Narzędzia te są wykonane ze stali narzędziowej, więc są twardsze niż części, na których są używane. Zazwyczaj są zasilane ręcznie za pomocą rączki na śrubie obrotowej lub męskiego sześciokątnego końca pasującego do nasadki. Niektóre ściągacze do łożysk są napędzane hydraulicznie, wykorzystując tłok napędzany hydraulicznie do dociskania końca wału, na którym znajduje się łożysko. Istnieją również małe wersje ściągaczy do łożysk do usuwania małych łożysk o szerokości milimetra w małych silnikach o niskiej mocy które służą do usuwania łożysk przykładowo w kołowrotkach wędkarskich. Typy ściągaczy do łożysk obejmują ściągacze do łożysk, dwu i trójramienne oraz ściągacze do łożysk wewnętrznych. Są to najpopularniejsze typy ściągaczy do łożysk i mogą być używane do ściągania kół zębatych lub łożysk. Ramiona mają palce na końcach, które wyginają się, aby dostać się za łożysko. Środkowa śruba ściągacza jest dokręcana tak, aby naciskała na górną część wału, a siła nacisku skierowana do góry jest przykładana do bieżni łożyska.

Ramiona i palce są wymienne, więc ten sam ściągacz może współpracować z wieloma różnymi rozmiarami i długościami łożysk i wałów.

Ściągacze do łożysk wewnętrznych służą do wyciągania zestawu łożysk, tulei lub prostej tulei z nieprzelotowego otworu. Otwory nieprzelotowe uniemożliwiają użycie przebijaka do wybicia tulei lub łożyska. Ściągacze do łożysk wewnętrznych zwykle przypominają małe ściągacze do wgnieceń, ponieważ mają młotek ślizgowy wzdłuż wału, który wywiera nacisk i wstrząsy na łożysko. Tuleja, część, która wchodzi do łożyska na końcu wału ściągacza, jest rozszerzalna. Użytkownik może zablokować tuleję zaciskową wewnątrz łożyska lub tulei, zwykle mocniej obracając oprawkę na wale ściągacza. Odsuwając młotek ślizgowy od łożyska i kierując się w stronę użytkownika, młotek narzędzia przekaże skierowany w górę nacisk na tuleję i wyciągnie ją z otworu. Tego rodzaju narzedzia można zakupić w sklepie https://narzedzia-merkury.pl/category/warsztatowe-sciagacze.