To pytanie zadają sobie z pewnością wszyscy rodzice, którzy spodziewają się przyjścia na świat swojego potomka. Moda dziecięca to bardzo rozwinięta dziedzina handlu w dzisiejszych czasach i jeśli przyszli rodzice nie byli do tej pory na bieżąco jeśli chodzi o ubrania niemowlęce mogą przeżyć spory szok widząc jak wiele muszą nadrobić, żeby zaznajomić się z tematem.

Ubrania dla dzieci – rodzaje

Rozpoczynając od noworodka ubrania dla dzieci dzielimy na: body (na ramiączkach oraz z krótkim i długim rękawem), rampersy (krótki rękawek oraz krótkie nogawki), pajace (inaczej śpiochy) – z długim rękawem, najczęściej zakończone stopką choć niekoniecznie, bloomersy (krótkie, miękkie spodenki z miejscem na pieluszkę). Następnie występują już bardziej standardowe elementy garderoby takie jak: bluzki, t-shirty, bluzeczki z długim rękawem, sukienki, spodenki, spodnie, dresy, ogrodniczki, kardigany, swetry, bluzy z kapturem, kamizelki, leginsy oraz skarpetki i czapki. Mamy też kilka produktów łączonych – na przykład sukienka połączona z body z długim rękawem. Taka ilość informacji bywa dla przyszłych rodziców przytłaczająca, ale jest dobrym startem do kompletowania wyprawki dla maluszka. Wystarczy ustalić w jakiej porze roku bobas przywita świat i w zależności od tego rozpocząć zakupy ubraniowe. Warto pamiętać, że dzieci w pierwszych miesiącach życia rosną bardzo szybko i to w jakie ubranka będziemy mogli je ubrać zależy w dużej mierze od wagi wyjściowej po urodzeniu. Niektóre dzieci rozpoczynają odzieżową przygodę od rozmiaru 50 (na przykład wcześniaki lub maluchy wyjątkowo małe) a inne od rozmiaru 62 (niektóre dzieci noszą ten rozmiar dopiero po kilku miesiącach). Warto więc kupować rozsądnie, kierując się rzeczywistymi potrzebami.

Rekomendowane tkaniny

Skóra maluszka wymaga szczególnej troski, bo jest bardziej podatna na wszelkiego rodzaju podrażnienia, uszkodzenia czy alergie niż skóra dorosłego. Warto o tym pamiętać kiedy będziemy dobierać odpowiednie produkty do prania i płukania odzieży dziecięcej (zwłaszcza niemowlęcej) jak i wtedy, gdy będziemy kupować jakiekolwiek elementy garderoby dla naszej pociechy. Bardzo dobrym wyborem będą ubrania niemowlęce z lnu. Jest to szlachetny materiał, ponadczasowy i bardzo wytrzymały. Do tego z każdym kolejnym praniem będzie robił się coraz bardziej miękki i mniej będzie się gniótł. Kolejnym dobrym wyborem jest bawełna organiczna. Jest to tkanina niesamowicie delikatna, miękka, przewiewna, oddychająca i przyjazna dla skóry. Muślin będzie idealny na lato – szybko schnie, nie trzeba go prasować, a do tego zapewnia skórze swobodny przepływ powietrza. Podobnie w porze letniej sprawdzi się wiskoza, którą poznamy po niesamowitej miękkości. Wokół wiskozy narosło wiele mitów, ponieważ jest to materiał wytwarzany chemicznie, ale z naturalnych składników (włókna celulozowego z drzew). Zimą warto zwrócić uwagę na wełnę z merynosa oraz jedwab (tu niestety musimy liczyć się z wyższą ceną za dobrej jakości materiały. Czego warto unikać? Na pewno powinniśmy omijać szerokim łukiem akryl, poliester i poliamid. Zwłaszcza ten 100%. Elastan w niewielkiej ilości nie jest problemem, bo pomaga utrzymać fason ubrania i zabezpieczyć je przed częstym praniem.

Sklep z ubraniami dla dzieci

Ubrania dla dzieci warto kupować w rekomendowanych sklepach – zarówno w salonach stacjonarnych jak i w internecie. Musimy mieć pewność, że firma podchodzi do tematu odzieży dziecięcej poważnie, mając na celu dobro najmłodszych, a używane do produkcji materiały są najwyższej jakości. Bawełna bawełnie nierówna – i można to wyczuć już przy pierwszym dotyku, ale skład powinien być również jasno opisany na metce czy stronie internetowej. Kupujmy w miejscach, w których obsługa potrafi odpowiedzieć na nurtujące nas pytania i gdzie nie ma wątpliwości co do gatunku tkanin. Stawiając na jakość na pewno się nie rozczarujemy!