W dzisiejszych czasach niemalże każdy obiekt jest pod nadzorem monitoringu. Nie jest to domeną placówek publicznych oraz miejsc takich jak ulice, parki lub chodniki. Bardzo często instalują je także właściciele prywatnych lokali usługowych. System telewizji przemysłowej można także spotkać w domach prywatnych. Najczęściej kamery skierowane są na podjazdy pod dom lub tył posesji. Daje to poczucie bezpieczeństwa mieszkańcom oraz odstrasza potencjalnych włamywaczy.

Jakie elementy zawierają zestawy do monitoringu IP WiFi?

Systemy dozoru w zależności od miejsca montażu oraz obszaru, który jest zaplanowany do obserwowania, mogą zawierać od dwóch do kilkunastu kamer https://zintronic.pl/zestawy-monitoringu/zestawy-monitoringu-ip-wifi. Biorąc pod uwagę, że kamery tego typu nagrywają obraz w jakości 5MPX (dużo lepszej niż FullHD), potrzebny będzie odpowiednio duży dysk twardy. Rejestrator nagrywa obraz z kamer na dysk twardy, a gdy się on zapełni, to najstarsze pliki są kasowane i w to miejsce nagrywane nowe. Należy przeprowadzić analizę, ile dni dane mają być przechowywane, by dobrać odpowiednią powierzchnię dyskową. Trzeba również pamiętać, że dołączanie do systemu nowych kamer lub zmiana standardu nagrywania wpłynie w sposób znaczący na możliwość przechowywania danych. Zestawy tego typu nie zawierają kabli podłączeniowych, co bardzo ułatwia ich montaż. Jedynym podłączeniem jest przewód zasilający. Dużo łatwiej jest doprowadzić zasilanie niż prowadzić kable od rejestratora do każdej z nich.

Jak dobrać odpowiedni zestaw do monitoringu?

Przede wszystkim należy przeanalizować potrzeby. Najczęściej do użytku domowego wystarczą dwie kamery, które obserwować będą przód i tył. Rzadko zdarza się, aby ktoś chciał rejestrować to, co się dzieje wewnątrz domu. Dane w rejestratorze są bezpieczne, ale są to jednak kamery WiFi i nie można całkowicie wykluczyć, że ktoś będzie w stanie się do nich podłączyć.
W przypadku firm sytuacja jest zupełnie inna, tutaj potrzebne będzie monitorowanie wejścia i wyjścia, by rejestrować osoby odwiedzające firmę. Niezbędna jest też kamera w miejscu przechowywania gotówki oraz powinny być obserwowane magazyny i ewentualna sala sprzedażowa. Wszystko to generuje potrzebę montażu kilkunastu kamer.
Jak widać, zanim cokolwiek się zamówi, należy głęboko przemyśleć, ile kamer będzie potrzebnych po to, by razem z systemem zamówić dyski twarde z odpowiednią powierzchnią do magazynowania danych. W dobrym sklepie z akcesoriami do monitoringu personel pomoże skonfigurować optymalne rozwiązanie.

Jakie zalety mają zestawy do monitoringu IP WiFi?

W przeciwieństwie do tradycyjnego sposobu montażu tutaj nie ma potrzeby prowadzenia dróg kablowych od rejestratora do kamer. Czynności z tym związane łączą się z potrzebą wiercenia dziur w ścianach, czasem przebijania się przez strop budynku. Kamery IP WiFi potrzebują jedynie źródła zasilania. Jeżeli zaistnieje potrzeba zamontowania dodatkowej kamery, to w przypadku kamer tradycyjnych trzeba położyć kabel od rejestratora, a w przypadku kamer drugiego typu wystarczy zamontować ją w żądanym miejscu i podłączyć do prądu. Doprowadzenie zasilania jest dużo łatwiejsze z tego powodu, że ono i tak jest dostępne w każdym pomieszczeniu.

Dlaczego zestawy IP WiFi są takie popularne?

Ktoś, kto mocno dba o bezpieczeństwo, ma bardzo ograniczone zaufanie do osób postronnych. Trudno im zaufać komuś, kto przyjdzie i zamontuje monitoring, pragną mieć kontrolę nad wszystkim, co dzieje się wokół. Zestawy tego typu można zbudować samemu. Nie wymaga to specjalnych umiejętności ani kwalifikacji. Ci, którzy napotkają jakieś problemy, mogą liczyć na podpowiedź ze strony wykwalifikowanego personelu sklepu, w którym zestaw został zakupiony.
Co więcej, elementy systemu mogą być w łatwy sposób zamieniane oraz jest możliwość dołożenia w każdej chwili dodatkowej kamery. Jeżeli powstaje potrzeba doraźnego monitoringu jakiejś szczególnej strefy, można ustawić tam kamerę, a później ją zwyczajnie zabrać.
Kolejnym ważnym aspektem jest to, że kupujemy gotowe zestawy. Jeżeli ilość potrzebnych kamer jest wyliczona, to wchodzimy na stronę internetową z akcesoriami do monitoringu i wybieramy jednym kliknięciem wszystko naraz.