Oczy to bardzo ważne narządy w ludzkim organizmie, ponieważ umożliwiają prawidłowe widzenie, a to z kolei jest niezbędne do normalnego codziennego funkcjonowania, a także do bezproblemowego wykonywania różnych istotnych czynności.

Oczywiście narządy wzroku są narażone na różnego rodzaju schorzenia i dolegliwości o bardziej i mniej uciążliwym charakterze. Do ich grona można zaliczyć między innymi zespół suchego oka, który potrafi znacznie pogorszyć jakość życia. Warto uzyskać więcej informacji na jego temat.

Zespół suchego oka – przyczyny, objawy i leczenie

Co warto wiedzieć o zespole suchego oka?

Wspomniany wyżej zespół suchego oka jest dość złożonym schorzeniem, które może doprowadzić do czasowego pogorszenia widzenia oraz uczucia dyskomfortu odczuwanego z okolic gałki ocznej. Dość częstą przyczyną tej dolegliwości są nieprawidłowe warunki panujące w miejscu pracy lub środowisku życia. Oprócz tego choroba może być spowodowana przez nieprawidłową pracę gruczołów zlokalizowanych na brzegach powiek albo przez choroby o charakterze ogólnoustrojowym.

W przypadku zespołu suchego oka istotny jest odpowiednio przeprowadzony wywiad oraz badanie lekarskie przeprowadzane przez profesjonalnych i odpowiednio wykwalifikowanych okulistów. Dobry fachowiec jest w stanie ocenić przyczyny występowania problemu i na ich podstawie dobierze spersonalizowane leczenie dopasowane do danego pacjenta i jego problemu. Często ulga przychodzi bardzo szybko, ale w ciężkich przypadkach proces leczenia może zajmować nawet kilka lat. Bardzo popularną metodą są preparaty określane mianem tak zwanych „sztucznych łez”.

Profesjonalny fachowiec, taki jak na przykład https://okulistykaakademicka.pl/okulista-warszawa-wola/ może również zastosować leczenie przeciwzapalne. W ramach kompleksowego procesu leczenia możliwe jest też przeprowadzenie terapii gruczołów Meiboma, które mogą funkcjonować nieprawidłowo. Czasami leczenie polega na poszukiwaniu choroby ogólnoustrojowej mogącej prowadzić do nieprawidłowego działania gruczołów odpowiedzialnych za wydzielanie łez.