Kobieta przeglądająca ofertę sklepu internetowego i trzymająca w ręce kartę płatniczą.

Zakupy online cały czas zyskują na popularności. Warto jednak pamiętać, że są pewne zagrożenia związane z kupowaniem przez internet – zaliczają się do nich m.in. cyberoszustwa, poprzez które przestępcy kradną pieniądze z kont, wyłudzają dane osobowe i dane kart płatniczych. Podpowiadamy, jak się przed nimi chronić!

Z tekstu dowiesz się:

  • jak sprawdzić, czy wybrany sklep internetowy na pewno jest bezpieczny,
  • w jakiej sytuacji konieczne jest zastrzeżenie karty płatniczej.

Zakupy online bez wątpienia mają wiele zalet. Są szybkie, wygodne, dostępne 24 godziny na dobę, nie wymagają wychodzenia z domu. Wybrane produkty można porównywać w różnych sklepach internetowych, wybierając najkorzystniejszą ofertę. Zakupy online to również dostęp do ogromnej liczby sklepów na całym świecie, nawet w jego najodleglejszych zakątkach, dzięki czemu na wyciągnięcie ręki mamy produkty marek niedostępnych w naszym kraju. Z zakupami online wiążą się pewne zagrożenia, w tym ryzyko kradzieży pieniędzy, wyłudzenia danych osobowych lub danych kart płatniczych przez cyberoszustów. Ostrożność i zwracanie uwagi na pewne detale związane z transakcjami internetowymi może pomóc uchronić się przed tego typu nieprzyjemnymi sytuacjami.

Bezpieczne zakupy online – na co zwracać uwagę, jeśli kupujemy przez internet?

Gdy trafimy na stronę sklepu internetowego, o którym wcześniej nie słyszeliśmy, warto upewnić się, czy nie mamy do czynienia z oszustami.

  • Sprawdźmy sprzedawcę – w przypadku polskich sklepów można np. skorzystać z ogólnodostępnej ewidencji CEIDG, skontrolować, czy na stronie jest podany adres sklepu oraz numer NIP albo, czy sklep posiada wizytówkę Google. W przypadku sklepów zagranicznych przydatne może być poszukanie opinii klientów albo sprawdzenie, czy sklep posiada profile w mediach społecznościowych.
  • Zweryfikujmy adres w pasku przeglądarki – strony internetowe bezpiecznych sklepów powinny posiadać adres rozpoczynający się od skrótu „https”. Oznacza to, że komunikacja na stronie jest szyfrowana, co zapobiega przechwytywaniu danych między klientem a serwerem oraz ich modyfikacji.
  • Skontrolujmy wygląd strony – niekiedy wydaje nam się, że znajdujemy się na stronie internetowej znanej marki, na pierwszy rzut oka zgadza się nazwa, logotyp czy asortyment. Tymczasem zdarza się, że oszuści tworzą witryny łudząco podobne do prawdziwych serwisów rozpoznawalnych marek, poprzez które kradną pieniądze i wyłudzają dane. Szczególną ostrożność należy zachować, gdy link do takiej strony otrzymamy np. SMS-em z nieznanego numeru lub mailem od dziwnego nadawcy.
  • Dokładnie przyjrzyjmy się asortymentowi – jeśli trafimy na – wydawałoby się – niezwykle atrakcyjną promocję dotyczącą markowego, luksusowego produktu, który nagle można kupić za grosze, zachowajmy szczególną ostrożność. Oszuści w ten sposób sprzedają nieuważnym klientom podróbki. Dokładnie obejrzyjmy zdjęcie produktu, porównajmy ceny w innych sklepach i sprawdźmy, czy to w ogóle możliwe, by kupić oryginał za tak niewielkie pieniądze.

Zastrzeganie kart – jak zrobić to szybko i wygodnie?

Niestety zdarza się, że mimo przestrzegania zasad bezpieczeństwa oszustom udaje się np. przechwycić dane karty użytej do sfinalizowania transakcji. Choć dla każdego jest to stresująca sytuacja, to należy wówczas zachować zimną krew i jak najszybciej zastrzec kartę, aby przestępcy nie mieli możliwości korzystania z naszych pieniędzy. Bardzo wygodnym narzędziem pozwalającym na całodobowe, szybkie zastrzeganie kart płatniczych jest system zastrzegania kart Zastrzegam.pl, uruchomiony przez Związek Banków Polskich. Wystarczy zadzwonić pod numer 828 828 828 (w czasie pobytu za granicą wystarczy dodać prefiks +48) i przedstawić sprawę, z którą dzwonimy. System łączy bezpośrednio z wybranym bankiem, gdzie możliwe jest zastrzeżenie karty. Usługa jest bezpłatna, dostępna 7 dni w tygodniu, nawet bez dostępu do sieci.

Oczywiście kradzież pieniędzy czy wyłudzenie danych przez Internet należy także zgłosić na policję. Podjęte działania mogą doprowadzić do złapania sprawców i uchronienia przed podobnymi nieprzyjemnościami innych osób.