Zapotrzebowanie na usługi domów pogrzebowych jest stałe i placówki te pojawiają się coraz częściej w mniejszych i większych miejscowościach.

Ich rola to nieco więcej niż zwykłe zamówienie trumny i pojazdu, którym zostanie przewieziona na cmentarz. Bardzo wiele domów pogrzebowych decyduje się na połączenie wszystkich usług i świadczenie ich klientom w sposób kompleksowy. Doprowadza to do sytuacji, w której można zaoszczędzić czas i zająć się np. przeżywaniem trudnych chwil w rodzinnym gronie. Dom pogrzebowy Kraków działa niezależnie od klienta, realizując jego wytyczne. Odpowiada za każdy aspekt organizacji pogrzebu i nie wymaga obecności zleceniodawcy przy wyborze trumny, kwiatów, dekoracji czy też przygotowywania grobowca.

Pierwsza wizyta w domu pogrzebowym służy przekazaniu oczekiwań i wyborowi usług interesujących danego klienta.

Część osób decyduje się na pełny pakiet, zdając się w zupełności na doświadczenie i wiedzę pracowników zakładu. Jest to opcja ciekawa i wygodna, ale nawet wtedy klient musi przekazać niezbędne informacje osobie, z którą rozmawia. Istnieją kwestie, o których dom pogrzebowy nie może zadecydować sam – chodzi na przykład o położenie grobowca bądź ogólny styl ceremonii pogrzebowej. Takie ustalenia przekazywane są ustnie, ale bardzo często zapisywane w formie umowy.

Ceremonia pogrzebowa ma często specyficzny, nieco podniosły charakter. Niekiedy jednak ostatnia wola zmarłego lub chęć rodziny wymusza zmianę stylu i polega na wprowadzeniu do typowego przebiegu pogrzebu kilku istotnych zmian. Jeśli dom pogrzebowy kraków oferuje usługę polegającą na personalizacji ceremonii, w opisanym przypadku można to wykorzystać. Przeważnie personalizacja wiąże się ze zwiększoną ceną za usługę, ale efekty są warte dopłaty. W związku ze zleceniem spersonalizowanej usługi trzeba bardziej niż w innych przypadkach śledzić dopasowanie realizacji do oczekiwań. Niekiedy zdarzają się nieporozumienia, które są dość problematyczne i niemożliwe do usunięcia – należy więc im zapobiegać.