W naszej kulturze przyjęło się, że obrączkę ślubną nosimy na prawej ręce, co oznacza, że zawarliśmy już związek małżeński. Zarówno obrączka, jak i pierścionek zaręczynowy, stanowią symbol nierozerwalnego uczucia, które zrodziło się między dwojgiem bliskich sobie osób. Jak się jednak okazuje, nie wszystkie kultury celebrują miłość w ten właśnie sposób. Obrzędy, związane z zaślubinami, różnią się w poszczególnych zakątkach świata, podobnie jak ozdoby ślubne i sposób ich noszenia. Zapraszamy więc na wirtualną wędrówkę po różnych kręgach kulturowych, by odkryć tajemnice, związane z biżuterią ślubną.

Obrączki ślubne w Europie – co warto wiedzieć o tradycjach Starego Kontynentu?

W kulturze europejskiej, czyli również i w naszej, pan młody zakłada swojej wybrance obrączkę na serdeczny palec. Ma to na ogół miejsce w trakcie ceremonii ślubnej, choć tego rodzaju biżuterię nosimy na co dzień, informując w ten sposób innych o statusie swojego związku. Nie we wszystkich krajach jednak zwyczaj ten zapisał się na stałe w tradycji. Nieco inaczej wygląda on bowiem w Wielkiej Brytanii czy w Szwecji. W krajach tych obrączka noszona jest na lewej ręce i to właśnie na lewą dłoń mężczyzna zakłada tego rodzaju biżuterię swojej wybrance w trakcie uroczystej ceremonii. Nie istnieje natomiast tradycja, wskazująca jednoznacznie na to, jaki kształt powinny mieć obrączki ślubne, z czego muszą być wykonane i jaki kamień powinien je zdobić. Na stronie obrączki ślubne Łodzińscy zobaczysz więc pełen wachlarz różnych możliwości – od subtelnej i delikatnej biżuterii, aż po imponujące modele, ozdobione cennymi kamieniami szlachetnymi.

Jakie obrączki ślubne najczęściej wybierają Europejczycy?

Jak już zostało wspomniane, w tradycji nie zapisały się konkretne wskazówki, mające pomóc zdezorientowanym narzeczonym w wyborze najlepszych obrączek ślubnych. Z reguły przyjmuje się, że obrączki powinny być one wykonane ze złota. To jednak na parze młodej spoczywa wybór odpowiedniego modelu, kamienia szlachetnego czy koloru biżuterii. Dużą popularnością cieszą się np. klasyczne obrączki płaskie, których idealny przykład możesz zobaczyć na stronie https://lodzinscy.eu/obraczki-klasyczne/5025-obraczki-plaskie-6-mm-biale-zloto.html, choć coraz więcej osób przełamuje konwenanse, wybierając nowoczesną biżuterię ślubną o nieregularnych kształtach. Niekiedy przyszli małżonkowie decydują się również na różne obrączki, choć w każdym niemalże przypadku są one wykonane ze złota. Nieco inaczej sytuacja wygląda jedynie w Grecji, gdzie panna młoda otrzymuje srebrną biżuterię, w przeciwieństwie do pana młodego, na którego palec wsuwana jest złota obrączka. Taka różnica ma symbolizować uległość wobec przyszłego męża, podkreślając jednocześnie jego ważniejszą rolę w codziennym życiu.

Jakie obrączki ślubne dominują w kulturze żydowskiej?

O ile kultura europejska nie narzuca młodym parom stylu, który powinna przyjmować biżuteria ślubna, o tyle kultura żydowska ma już wiele do powiedzenia w tym zakresie. Tutaj stawia się przede wszystkim na subtelne wzory i delikatne kształty. Obrączki ślubne w kulturze żydowskiej:

  • nie powinny budzić zainteresowania swoim przepychem,
  • nie mogą wskazywać na wysoki status materialny małżonków.

To właśnie dlatego dominują tutaj proste wzory tego rodzaju biżuterii. Różnica dotyczy również palca, na którym umieszczana jest obrączka ślubna. W tym przypadku nosi się ją na palcu środkowym, uznawanym za znacznie ważniejszy, niż palec serdeczny.