Wielu kierowców skłania się obecnie do zakupu auta elektrycznego, są do auta ekologiczne, które możemy naładować w domu, skorzystać z wielu stacji ładowania na trasie.

Na ulicach miast, przy drogach szybkiego ruchu, na stacjach paliw coraz częściej widzimy stacje ładujące do pojazdów elektrycznych. Dzięki temu możemy pokonywać pojazdami tego typu duże odległości, ładować je w dogodnym momencie.

Rodzaje stacji ładowania do pojazdów elektrycznych

Stacje szybkiego ładowania aut elektrycznych wallbox

Samochód elektryczny ładujemy prądem stałym, natomiast w gniazdku elektrycznym znajduje się prąd przemienny, dlatego potrzebne są specjalne przetwornice prądowe, które umożliwiają ładowanie auta. Możemy wykorzystać przydomowe systemy ładowania pojazdów, tak zwane wallbox, są to skrzynki, które łatwo zamontujemy w garażu, możemy także zamontować je na elewacji budynku na zewnątrz. Domowe stacje ładujące są odporne na działanie wody oraz czynników atmosferycznych, posiadają wygodny system sterowania, wyświetlacz LCD, dzięki czemu w każdej chwili wiemy, jaki jest stan naładowania pojazdu. Wiele modeli umożliwia także łączność bezprzewodową, zatem możemy także obsługiwać ładowanie za pomocą telefonu komórkowego.

Stacje ładowania obecnie są coraz nowocześniejsze, zastosować można złącza, które pozwalają na doładowanie auta w ciągu 30 minut. Dostępne są także kable, które możemy podłączyć do standardowego gniazdka elektrycznego. Rodzaje wtyczek, które umieszczamy w pojeździe, mogą się różnić w zależności od producenta, producent dostarcza oczywiście odpowiedni kabel do ładowania. W momencie kiedy umieszczamy kabel w aucie, jest on blokowany na czas ładowania. Obecnie auta elektryczne posiadają zasięg około 500 km, zatem możemy łatwo znaleźć po drodze stacje ładowania. Warto policzyć koszty, sprawdzić czy ładowanie samochodu elektrycznego będzie tańsze w domu, czy też taniej będzie skorzystać ze stacji, która może znajdować się na parkingu w naszym miejscu pracy.

Przydomowe stacje ładowania wallbox mogą posiadać różne parametry, może być to przykładowo 22 kW lub 11 kW. Warto zwrócić uwagę, iż są to bardzo wygodne rozwiązania, możemy łatwo umieścić je na ścianie budynku, wielu kierowców umieszcza je także w garażu.