Rolnictwo to jedna z ważniejszych gałęzi gospodarki w naszym kraju.

Nie powinno to nikogo dziwić, ponieważ dzięki gospodarstwom rolnym można pozyskiwać zasoby niezbędne do produkcji żywności. Wielu rolników specjalizuje się w hodowli zwierząt, ale trzeba też pamiętać o gospodarstwach nakierowanych na uprawę różnych typów zbóż i roślin. Innymi słowy istnieje sporo gospodarstw sadowniczych, a także nakierowanych na żyto, rzepak, pszenicę, itp. Sprawą absolutnie kluczową jest zagwarantowanie takim uprawianym roślinom efektywnej ochrony przed wieloma negatywnymi czynnikami. To dlatego rolnicy często używają różnych środków chemicznych w swoich uprawach.

Rodzaje środków chemicznych dla branży rolniczej

Co warto wiedzieć o różnych środkach chemicznych?

Mówiąc o czynnikach wpływających niekorzystnie na rośliny uprawne, należy pamiętać między innymi o owadach. Istnieje sporo odmian insektów, które po prostu żywią się takimi roślinami, ich łodygami, liśćmi, ziarnami albo kłosami. Plagi takich owadów mogą w znaczącym stopniu zmniejszyć pozyskiwane plony. Dobrym pomysłem w takim przypadku jest używanie insektycydów. Są to specjalne preparaty mające na celu likwidację szkodliwych owadów na polach uprawnych. To sprawia, że uprawy nie będą przez nie niszczone.

Bardzo problematyczne są również niechciane chwasty, które konkurują z roślinami uprawnymi o wodę i składniki odżywcze znajdujące się w glebie. W ich przypadku stosowane są herbicydy. Produkty tego rodzaju są oferowane w wersji ogólnej. Działają one na wszystkie rośliny (w tym na uprawy), dlatego stosuje się je w ramach oczyszczania i przygotowywania pola jeszcze przed zasiewem. Drugą opcją są herbicydy selektywne, które zwalczają wyłącznie konkretne odmiany chwastów bez naruszania roślin uprawnych.

Sporym problemem są też różnego typu pleśnie, a także grzyby. Wywołują one wiele schorzeń spowalniających, a nawet całkowicie zatrzymujących rozwój roślin uprawnych. Nic więc dziwnego, że na rynku stosuje się fungicydy w formie oprysków lub zapraw nasiennych. Kolejną ważną grupę stanowią regulatory wzrostu, takie jak na stronie http://ochronaupraw.bbcom.pl. Odpowiadają one za modyfikację rozwoju roślin, tak aby jak najwięcej wody i składników odżywczych było wykorzystywanych do rozwoju kłosów, a nie łodyg i innych niepotrzebnych elementów.