Ortodoncja to bardzo ważny dział medycyny, który skupia się na diagnozowaniu oraz leczeniu schorzeń i wad uzębienia powiązanych z krzywizną.

Wielu lekarzy przeprowadza diagnostykę poprzez badanie i obserwację zębów oraz obrazowanie 3D czy też bardziej tradycyjnymi metodami (gipsowe wyciski). Należy dodać, że obecnie stosowanych jest wiele nowoczesnych sposobów prostowania uzębienia. Do tego grona zaliczane są między innymi specjalne nakładki prostujące. Stanowią one ciekawą alternatywę dla standardowych aparatów metalowych.

Nakładki korygujące wady uzębienia – co warto o nich wiedzieć?

Podstawowe informacje o nakładkach

Przede wszystkim trzeba pamiętać, że specjalne nakładki zostały stworzone głównie z myślą o bardziej standardowych, mniejszych wadach. W przypadku bardziej skomplikowanych problemów lekarz może zalecić stosowanie innych rozwiązań i aparatów, a nawet może być konieczna interwencja chirurgiczna. W większości przypadków ludzie jednak cierpią z powodu niewielkich wad, dlatego specjalne nakładki nazębne wymieniane co określony czas, pozwalają na skuteczne korygowanie skrzywienia.

Jeśli mowa o nakładkach na zęby to trzeba pamiętać, że oferują one nie tylko skuteczne działanie, ale również wpływają korzystnie na estetykę uśmiechu już w czasie leczenia. Nakładki te wykonuje się bowiem ze specjalnych przezroczystych materiałów, które sprawiają, że są one praktycznie niewidoczne. Nic więc dziwnego, że ta metoda leczenia cieszy się dużą popularnością. Jest ona praktycznie niewidoczna, a jej skuteczność leczenia i korygowania krzywizny utrzymuje się na wysokim poziomie.

Na rynku oferowanych jest wiele metod, takich jak na przykład zestawy clear aligner. W tym przypadku mamy do czynienia z zestawem kilku albo kilkunastu nakładek, które pacjent może samodzielnie zakładać i zdejmować (tak jak aparaty ruchome). W tym przypadku ważna jest systematyczność i noszenie takiej nakładki przez kilkanaście godzin dziennie, zgodnie z zaleceniami lekarza. Należy też przestrzegać zaleceń, jeśli chodzi o wymianę nakładki na kolejną (zwykle należy zrobić to po 7-10 dniach noszenia poprzedniej).