Zwykły piekarnik gazowy jest z nami od XIX wieku i chociaż piekarniki elektryczne są obecnie bardziej powszechne, piece gazowe są nadal używane w różnych kuchniach na całym świecie.

W zależności od ceny gazu mogą być znacznie tańsze w eksploatacji niż ich elektryczne odpowiedniki, co jest dużym plusem, jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja kuchnia jest równie ekonomiczna. W piekarniku gazowym bardzo ważnym elementem jest palnik jest to część, która faktycznie gotuje twoje jedzenie. Po włączeniu piekarnika gazowego to, co faktycznie robisz, to zapalanie palnika, i ustawienie temperatury. Oczywiście płomień musi zostać w jakiś sposób zapalony, obecnie najczęściej jest to zapłon od iskry elektrycznej, kiedy piece gazowe zapalane były za pomocą zapałek, lub też posiadały stale palący się mały płomień.

Termostat mierzy temperaturę wewnątrz piekarnika, gdy palnik jest zapalony. Ta część jest odpowiedzialna za zapewnienie, że jedzenie jest pieczone w temperaturze ustawionej za pomocą elementów sterujących piekarnika. Piekarniki gazowe służą do gotowania potraw za pomocą palnika gazowego.

Urządzenia te do działania wymagają stałego dopływu gazu ziemnego w zależności od modelu, gaz jest zapalany przez generator iskry lub mały stały płomień. Podczas gotowania termostat wewnątrz piekarnika mierzy i reguluje temperaturę, aby zapewnić, że piekarnik piecze się w stałej temperaturze bez nadmiernego nagrzewania.

Gdy temperatura osiągnie żądany poziom, palnik zostanie wygaszony, a dopływ gazu odcięty. Gdy wszystko zacznie się ochładzać, piekarnik włączy się ponownie, aż do osiągnięcia odpowiedniej temperatury. Szefowie kuchni mają różne preferencje dotyczące urządzeń gastronomicznych w kuchniach można spotkać wiele różnych modeli pieców. Mogą być to modele elektryczne lub też gazowe. W wielu restauracjach z pewnością znajdziemy piece wsadowe gazowe, oczywiście musimy posiadać łącze gazowe. Wielu kucharzy preferuje piece gazowe, które emituje nieco inne ciepło niż palniki elektryczne, jednak obecnie coraz częściej wykorzystuje się elektryczne piece konwekcyjne.