Baterie niklowo-kadmowe zawierają wysoce toksyczny pierwiastek kadm i są stopniowo zastępowane innymi bateriami.

Obecnie najczęściej używanymi akumulatorami na rynku są akumulatory kwasowo-ołowiowe, akumulatory litowo-jonowe i akumulatory niklowo-wodorowe.
W porównaniu z innymi akumulatorami wtórnymi, akumulatory kwasowo-ołowiowe mają wiele zalet. Baterie kwasowo-ołowiowe są akumulatorami o najdłuższym czasie produkcji przemysłowej i najbardziej dojrzałej technologii, mają stabilną, niezawodną wydajność i dobrą użyteczność. Rozcieńczony kwas siarkowy jest stosowany jako elektrolit niepalny. Akumulator jest zaprojektowany pod normalnym lub niskim ciśnieniem z dobrym bezpieczeństwem użytkowania. Wysokie napięcie robocze i szeroki zakres temperatur pracy są odpowiednie do hybrydowych pojazdów elektrycznych oraz innych zastosowań wymagających szybkiego rozładowania. Technologia akumulatorów o dużej pojemności jest zaawansowana i może być przekształcona w akumulatory o mocy tysięcy amperogodzin, zapewniając wygodę w zakresie magazynowania energii na dużą skalę. Jest wiele zalet używania akumulatorów kwasowo-ołowiowych

Akumulatory kwasowo-ołowiowe są najtańszymi akumulatorami wtórnymi, których jednostkowy koszt energii wynosi około jednej trzeciej kosztów akumulatorów litowo-jonowych lub niklowo-wodorowych.

Ponadto akumulatory kwasowo-ołowiowe składają się głównie z ołowiu i związków ołowiu. Zawartość ołowiu stanowi do ponad 60 procent całkowitej masy baterii. Zużyte baterie mają wyższą wartość rezydualną, a cena odzysku przekracza 30 procent nowej baterii. Dobrej jakości akumulatory agm charakteryzują się prostym składem, dojrzałą technologią regeneracji i wysoką wartością odzysku. Jest to najłatwiejsza bateria do recyklingu. Globalna produkcja ołowiu pochodzącego z recyklingu przekracza produkcję ołowiu pierwotnego. W przyszłości gęstość energii akumulatorów kwasowo-ołowiowych nadal jest bardzo ważna, zwłaszcza w przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych wykorzystujących nowe materiały i technologie, takie jak pianka węglowa.