W wielu uprawach w naszym kraju występuje problem z chwastami.

Podobnie w przypadku upraw rzepaku istnieje wiele chwastów, które mogą konkurować z naszymi roślinami uprawnymi o wodę, składniki mineralne oraz promienie słoneczne, które będą niezbędne do prawidłowego wzrostu. Dlatego stosuje się herbicydy, czyli selektywne środki ochrony roślin, które potrafią poradzić sobie z różnymi rodzajami chwastów. W naszym kraju wiele upraw rzepaku ma problem ze zbytu gęstym zachwaszczeniem, w tym przypadku stosuje się zwalczanie chwastów w okresie wiosennym, mogą być to opryski przed wzrostowe, które mogą zatrzymać rozwój niektórych rodzajów chwastów. Dodatkowo w przypadku rzepaku ozimego można stosować opryski w sezonie jesiennym.

Jak zniwelować straty spowodowane występowaniem chwastów?

Jak usunąć chwasty występujące w uprawach rzepaku?

Połączenie stosowania herbicydów w okresie wegetacji i w okresie jesiennym pozwoli nam na skuteczne usuwanie chwastów z rzepaku. Środki ochrony roślin mogą przenikać bezpośrednio do rośliny, jak również działać na korzenie, częstym problemem są chwasty dwuliścienne, może być to miotła zbożowa, tobołek polny, rumianek polny. Obecnie wiele środków może usuwać bardzo skutecznie najpopularniejsze rodzaje chwastów w różnych uprawach. Z pewnością pierwszym krokiem powinna być identyfikacja rodzajów chwastów, wiele z nich jest bardzo charakterystycznych, dlatego możemy łatwo sprawdzić, które z nich występują najczęściej i wybrać odpowiednie herbicydy.

W niektórych miesiącach, kiedy panuje odpowiednia temperatura, występują opady deszczu, możemy zwrócić uwagę na dość duży rozrost różnego rodzaju chwastów. Mogą być to rośliny, które będą wyrastały wyżej niż rośliny uprawne, wówczas będą to odmiany wysoce konkurencyjne. W przypadku rzepaku często występuje gorczyca polna, jasnota purpurowa, tasznik pospolity, są to chwasty, które mogą znacznie obniżyć nasze plony. Dlatego powinniśmy zastosować skuteczne środki chwastobójcze, które będą usuwały całe grupy chwastów występujących głównie w danych uprawach.

W zależności od rodzaju upraw, terminu wysiewu, możemy zastosować różne herbicydy. Więcej na temat wyboru herbicydów do rzepaku możemy przeczytać na stronie https://zwalczamychwasty.pl/jaki-oprysk-na-chwasty-w-rzepaku/. Dowiemy się, kiedy warto wykonywać opryski, w jakich warunkach, oraz które z nich będą posiadały najskuteczniejsze działanie. Dzięki temu będziemy skutecznie chronić nasze uprawy, uzyskamy dużo lepsze wyniki niż w wyprawach, gdzie nie stosuje się herbicydów.