W wielu firmach znajduje się wiele danych, których właściciel nie chce z różnych względów upowszechniać. Dlatego też wdraża się specjalne obostrzenia i normy które określają dostęp do dokumentów.

W tym wypadku dostęp do określonych informacji mają tylko osoby, którym są one niezbędne do wykonywanych obowiązków. Jednak czasem informacje te muszą poznać osoby, lub też podmioty trzecie, przykładowo kiedy firma ubiega się o kredyt powinna przedstawić swoją kondycję finansową w instytucji finansowej. Wówczas należy sporządzić stosowną umowę na której podstawie instytucja zobowiązuje się do zachowania poufności. Może to oczywiście dotyczyć wielu branży i danych, do których mogą mieć dostęp księgowi i banki, doradcy finansowi lub biznesowi, brokerzy ubezpieczeniowi, potencjalni sponsorzy, producenci i hurtownicy, agencja marketingowa. Jeśli dzielisz się swoimi danymi, ważne jest, aby je odpowiednio chronić. Umowa o zachowaniu poufności jest najlepszym sposobem ochrony danych w momencie rozpoczęcia współpracy. Umowa o zachowaniu poufności jest umową prawną. Określa sposób poufnego udostępniania informacji, pomysłów czy patentów. Oczywiście nie warto dzielić się tego rodzaju informacjami poufnymi przed podpisaniem umowy, umowy o zachowaniu poufności mogą chronić różne rodzaje informacji. Powiedzą, co chronią i na jak długo.

Mogą być to różne rodzaje informacji w przypadku przedsiębiorstw będzie to know-how, lista i dane klientów, dane osobowe osób zaangażowanych w projekt w przypadku współpracy firm.

Umowy o zachowaniu poufności mogą być jednokierunkowe lub też wzajemne. W pierwszym przypadku może być to umowa z pracownikiem w drugim porozumienie pomiędzy firmami. Aby stworzyć poprawną umowę potrzebna może być pomoc fachowca. W tym przypadku pomoże nam adwokat Wrocław prawo pracy określa wiele różnych obowiązków i zależności pomiędzy pracownikiem a pracodawcą. Z pewnością zwykłą umowa nie będzie stała ponad zapisami w ustawach, dlatego też niektóre zapisy w umowach pomiędzy pracownikiem a pracodawca mogą nie być wiążące w świetle prawa.