W czasie tworzenia aplikacji może dojść do sytuacji kiedy zorientujemy się iż wszystko działa tak jak powinno.
Wówczas trzeba zlokalizować i wyeliminować błędy, w tym przypadku potrzebna będzie pomoc doświadczonego testera oprogramowania. Posiada on trochę inne kompetencje od programisty, z którym jednak będzie on współpracował. Testy powinny odbywać się na różnych etapach tworzenia oprogramowania, chodzi o to aby jak najszybciej wyłapać nawet drobne błędy. Po usunięciu usterki należy ponownie sprawdzić aplikację czy działa poprawnie. Może bowiem pojawić się nowy błąd, zatem kontrola jakości oprogramowania powinna być stałym elementem jej tworzenia. Zadaniem każdego testera oprogramowania jest lokalizacja i dokumentacja błędów. Testerzy oprogramowania potrzebują określonego zestawu umiejętności, aby wykonywać swoje codzienne zadania i zgłaszać błędy. Największym wyzwaniem dla testera oprogramowania jest to, że często nie można odtworzyć i natychmiast rozwiązać błędów.
Dlatego tester oprogramowania znajduje błąd, następnie tworzy raport o błędzie i wysyła ten raport do odpowiedzialnego zespołu programistów.
Testowanie oprogramowania to proces oceny systemu lub jego komponentów w celu ustalenia, czy spełnia on określone wymagania, czy nie. Tester oprogramowania przeprowadza różne testy w celu znalezienia i udokumentowania błędów i nieoczekiwanego zachowania. Testowanie oprogramowania obejmuje różne typy i typy testów oprogramowania. Wiele firm tworzących oprogramowanie tworzy także oprogramowanie działające na stronach internetowych. Obecnie wiele firm z oprogramowywania do którego można mieć dostęp z każdego miejsca, zatem aplikacje webowe odgrywają coraz większą rolę. Dlatego też trzeba wykonywać testy aplikacji webowych, trzeba sprawdzić czy możemy uzyskać łatwy dostęp do aplikacji. Należy sprawdzić system kontroli dostępu, poprawność działania bazy danych i aktualizacji danych w locie. Można także określić którzy użytkownicy mogą wprowadzać zmiany w systemie.