Parch jabłoni i parch gruszy to dwie choroby grzybowe, które powodują ciemne, brązowe lub czarne strupy na owocach i liściach jabłek, gruszek i niektórych innych drzew owoców ozdobnych i jadalnych.

Są to tak podobne infekcje, że traktuje się je w ten sam sposób.

Parch jabłoni to choroba wywoływana przez grzyba, który rozprzestrzenia się przez zarodniki w powietrzu i zimę przeżywa na opadłych liściach. Jest to choroba charakterystyczna dla jabłek i kilku innych drzew i krzewów. Blisko spokrewniony grzyb powoduje podobną chorobę zwaną parchem gruszkowym, ale tylko na gruszkach owocujących i ozdobnych.Czym są parch jabłoni i parch gruszkowy?

Jak rozwija się parch gruszy

Na liściach drzew jabłoni lub gruszy pojawią się ślady parcha od połowy wiosny do opadnięcia liści jesienią. Na liściach pojawiają się oliwkowozielone plamy, które początkowo są aksamitne, ponieważ uwalniają unoszące się w powietrzu zarodniki grzyba, a następnie ciemnieją nawet do koloru czarnego. Zaatakowane infekcją liście często opadają przedwcześnie. Na gałązkach infekcje powodują powstawanie pęcherzy i pękanie, które mogą stanowić punkt wejścia dla patogenu raka drzew owocowych.Na owocach rozwijają się brązowe lub czarne, parchowe plamy. W miarę powiększania się owocu mogą one ograniczać rozszerzanie się skórki, prowadząc do zniekształceń i pęknięć. Lekkie ataki powodują jedynie skazy skóry, a jakość miąższu jest prawie nienaruszona. Jednak choroba jest bardzo poważna komercyjnie, ponieważ hodowcy nie mogą łatwo sprzedać owoców parszywych. Jeśli jednak owoce pękają w wyniku parcha, stają się podatne na gnicie i nie będą się dobrze przechowywać.Najlepszą metodą na podstawową kontrolę parcha gruszy jest unikanie szkodników, chorób i chwastów poprzez dobre praktyki w metodach uprawy, selekcja odpornych na chorobę odmian, zachowanie higieny w ogrodzie czy sadzie oraz zachęcanie lub wprowadzanie wrogów naturalnych. Jeśli stosuje się kontrole chemiczne w postaci oprysków, aby kontrolować https://innvigo.com/parch-gruszy, należy je stosować tylko w minimalny i wysoce ukierunkowany sposób.