Zimne, jasne światło kojarzone przeważnie z modułami LED stosuje się najczęściej w różnych pomieszczeniach przemysłowych, na wystawach, ekspozycjach, jako element reklamy.

Tymczasem te trwałe i nowoczesne rozwiązania oświetleniowe nadają się także do zastosowania domowego. Wielu ludzi w dzisiejszych czasach decyduje się na oprawy led w mieszkaniach chociażby dlatego, że są wygodne i dają dużą elastyczność, jeśli chodzi o dopasowanie oświetlenia do swoich potrzeb. Najczęściej spotkać można oprawy w postaci wpuszczanej, co oznacza, że z zewnątrz są widoczne tylko efekty jej działania – świecące diody. Obudowa modułu jest schowana w powierzchni ściany lub sufitu. To, co widać, ma przeważnie ozdobny charakter. Nowoczesne oprawy wykorzystują całą gamę efektownych wizualnie materiałów, co można jak najbardziej zastosować do podniesienia estetyki wnętrza. Kolorystyka także może być dowolna, co daje mnóstwo ciekawych rozwiązań wnętrzarskich. W nowoczesnych mieszkaniach moduły led wraz z oprawą zapewniają jasne, ciepłe lub zimne światło. Niektóre rozwiązania tego typu umieszcza się na podobnej zasadzie, jak zwykłe żarówki, czyli w górnej części ścian lub na suficie.

Zapewnia to efekt równomiernego rozłożenia światła.

Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by jednocześnie wykorzystać mniejsze i bardziej dyskretne oprawy led w celu punktowego podkreślenia niektórych obiektów. Wielu ludzi montuje takie elementy w sąsiedztwie luster (szczególnie w łazience lub przedpokoju), co doskonale je rozświetla i ułatwia codzienną pielęgnację. Oświetlenie punktowe pojawia się też tam, gdzie w mieszkaniu ustawione są lub powieszone dzieła sztuki – obrazy, rzeźby, grafiki. Światło nie tworzy silnej wiązki, ale koncentrowane jest na danym przedmiocie i podkreśla jego wyjątkowość nawet przy jednoczesnym stosowaniu oświetlenia sufitowego. Oprawy led mogą też znaleźć się w sąsiedztwie łóżka czy fotela, tworząc przytulne, komfortowe warunki do czytania i relaksu.