Wiele najróżniejszych pracy wykonywanych czy to w gospodarstwie domowym czy też w najróżniejszych firmach wymaga tego, by wykorzystać do nich specjalnego rodzaju rusztowania, która znacznie ułatwią możliwość dostania się do wysoko położonych miejsc.

Niejednokrotnie drabina nie może zostać wykorzystana, choćby w przypadku gdy musimy zabezpieczyć wewnętrzną część dachu hali magazynowej, która ma wysokość kilkunastu metrów. Nie ma najmniejszej możliwości, by przede wszystkim na środku hali oprzeć gdziekolwiek drabinę. Wtedy idealnym rozwiązaniem będą rusztowania, które sprawdzą się naprawdę w wielu najbardziej ekstremalnych miejscach, takich jak chociażby wcześniej wspomniane hale magazynowe. Na jakie konkretnie typy możemy podzielić rusztowania? Z czego są wykonane rusztowania, a przede wszystkim jakie zalety mają rusztowania w porównaniu do innych możliwości obecnie dostępnych na rynku?
Przede wszystkim rusztowania możemy podzielić na dwa rodzaje ze względu na materiał wykorzystany do ich produkcji. Będą to oczywiście rusztowania stalowe, które najczęściej są wykorzystywane do wysokich rusztowań podczas modernizacji elewacji bloków mieszkalnych, a także rusztowania aluminiowe, które wykorzystywane są na mniejszych wysokościach. Stalowe rusztowania to przede wszystkim większa nośność, dlatego też, firmy remontujące elewacje bloków najczęściej decydują się na stalowe rusztowania ze względów bezpieczeństwa swoich pracowników. Natomiast aluminiowe rusztowania to przede wszystkim wiele zalet, takich jak lekkość konstrukcji. Bez rusztowania do niektórych prac nawet nie podchodź.

Ma to znaczy wpływ podczas transportowania takich konstrukcji jak również ich montażu i demontażu.

Aluminium jest również bardzo odporne na działanie zewnętrznych czynników, takich jak sól, kwaśne opady, różnego rodzaju chemia. rusztowania aluminiowe są coraz częściej wykorzystywane w najróżniejszych branżach, ponieważ dają możliwość stworzenia najbardziej zaawansowanych konstrukcji.