Po napisaniu oprogramowania dla klienta należy je odpowiednio przetestować.
Można wyróżnić podstawowe i niezbędne kroki testowania oprogramowania, które każdy programista powinien wykonać przed pokazaniem komuś swojej pracy. Można wykorzystać wiele różnych testów zmianowych, testów formalnych, testów ad hoc, scalania i integracji kodu, czy też po prostu konsultując kod z innym programistą. Celem tego podstawowego testu jest wykrycie oczywistych błędów, które wyłapujemy natychmiast. W przeciwnym razie przejdziesz do kosztownego i niepotrzebnego cyklu opisywania problemu deweloperowi, który następnie musi go odtworzyć, debugować i rozwiązać, zanim spróbujesz ponownie. Zgodnie z obecnym trendem, ze względu na ciągłe zmiany i rozwój cyfryzacji, nasze życie zmienia się we wszystkich obszarach. Zmienia się również nasz sposób pracy. Uzyskujemy dostęp do naszego banku online, robimy zakupy online, zamawiamy online jedzenie. Opieramy się na oprogramowaniu i systemach. Co jeśli te systemy okażą się wadliwe, wszyscy wiemy, że jeden mały błąd ma ogromny wpływ na biznes pod względem strat finansowych. Aby dostarczyć produkt wysokiej jakości, musimy przeprowadzić testy oprogramowania w procesie tworzenia oprogramowania.
Testy powinny uwzględniać wiele różnych poziomów działania oprogramowania, warto zwrócić uwagę na aspekt graficzny, sprawdzamy czy oprogramowanie wyświetla się prawidłowo na różnych urządzeniach.
Z pewnością warto zwrócić uwagę nie tylko na komputery czy laptopy. Trzeba zwrócić uwagę także na urządzenia przenośne, w tym przypadku mamy różne rodzaje wyświetlaczy i różne obsługiwane rozdzielczości, dlatego w tym wypadku należy wykonać wiele różnych testów aby upewnić się iż wszystko działa jak trzeba. Warto przeprowadzić także specjalne testy wydajnościowe, które pomogą nam określić jakie oprogramowanie posiada ograniczenia. Można przykładowo sprawdzić ilu użytkowników naraz może korzystać z oprogramowania. Warto przeprowadzić testy wytrzymałości bazy danych, należy sprawdzić oprogramowanie gruntownie.