Olej kokosowy, podobnie jak sam orzech kokosowy, przez wiele lat był postrzegany negatywnie ze względu na wysoką zawartość tłuszczy. Lekarze nie zalecali spożywania miąższu tego owocu ponieważ zawiera on wiele nasyconych kwasów tłuszczowych, które oskarżane są o wywoływanie wielu chorób takich jak cukrzyca czy miażdżyca. Badania prowadzone w ostatnich latach nad wpływem oleju kokosowego na zdrowie człowieka wykazały jednak, że teoria o szkodliwości tłuszczy zawartych w oleju kokosowym, są błędne.
Olej kokosowy w rzeczywistości zawiera 80-90% nasyconych kwasów tłuszczowych, jednak posiadają one zupełnie inną budowę i właściwości aniżeli znane nam nasycone kwasy tłuszczowe występujące w tłuszczach zwierzęcych.
Skład oleju kokosowego
W skład oleju kokosowego wchodzą:
- nasycone kwasy tłuszczowe (ok. 80-90%):
- 50-60% kwasu laurynowego C12
- 15-20% kwasu mirystynowego C14
- 7-12% kwasu palmitynowego C16
- 5-11% kwasu kaprylowego C8
- 4-9% kwasu kaprynowego C10
- 1,5-5% kwasu stearynowego C18
- 1-1,5% kwasu kapronowego C6
- nienasycone kwasy tłuszczowe:
- 4-10% kwasu oleinowego C18
- ok. 2% kwasu linolowego C18
- do 0,2% kwasu linolenowego C18
- inne:
- witamina B2
- witamina B6
- witamina C
- witamina E
- kwas foliowy
- potas
- wapń
- magnez
- fosfor
- żelazo
- sód
- cynk
Właściwości oleju
Właściwości orzechów kokosowych przez wiele lat były niedoceniane. Często pojawiały się wręcz opinie, że nasycone kwasy tłuszczowe, które występują w miąższu orzecha są szkodliwe, podobnie jak te zawarte w tłuszczach zwierzęcych. Jednakże twierdzenia te okazały się błędne. Najlepszym potwierdzeniem tezy o braku negatywnych skutków zdrowotnych jest to, że ludzie żyjący na wyspach polinezyjskich, gdzie orzechy kokosowe są jednym z podstawowych produktów żywnościowych, są szczupli, bardzo rzadko zapadają na cukrzycę, a choroby układu krążenia niemal tam nie występują. Tym samym stan zdrowia Polinezyjczyków zadał kłam wcześniejszym teoriom o szkodliwości średniołańcuchowych nasyconych kwasów tłuszczowych zawartych w tym owocu.
Badania prowadzone nad olejem kokosowym oraz jego poszczególnymi składnikami wskazują, że posiada on wiele pozytywnych właściwości. Wśród najważniejszych z nich można wymienić:
- wspieranie układu odpornościowego – nasycone kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym niszczą bakterie, wirusy, grzyby i pasożyty;
- wspomaga układ sercowo-naczyniowy – olej kokosowy zmniejsza ryzyko powstawania chorób serca, obniża poziom złego cholesterolu we krwi, chroni tętnice przed miażdżycą;
- wpływa pozytywnie na działanie nerek, tarczycy i wątroby;
- wspomaga przemianę materii;
- dostarcza energii;
- zapobiega otyłości;
- korzystnie wpływa na skórę, włosy i paznokcie.