pompy głębinowe

Pompa do nawadniania ogrodu to jedno z podstawowych narzędzi dobrego ogrodnika i z pewnością najważniejszy element ogrodowej instalacji nawadniającej. Aby pompa spełniła nasze oczekiwania, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie po raz pierwszy.

Jaką pompę do nawadniania wybrać?

Pompa, która będzie służyła do podlewania ogrodu musi odznaczać się jakością oraz odpowiednimi parametrami, gdyż to one decydują o jej użyteczności.

W ogrodowych systemach nawadniających stosuje się z reguły tylko trzy rodzaje pomp:

  • pompa powierzchniowa (samozasysająca),

  • pompa zanurzeniowa,

  • pompa głębinowa.

To, jaką pompę wybierzemy zależy przede wszystkim od rodzaju ujęcia wodnego, z którego woda będzie pobierana. Szczególnie ważny jest w tym przypadku poziom lustra wody.

Pompy głębinowe zanurzeniowe czy powierzchniowe?

Znalezienie właściwej pompy do przydomowego nawadniania ogrodu nie jest trudne. Warto przyjrzeć się przede wszystkim urządzeniom zanurzeniowym i głębinowym. Dość praktycznym, a przez to bardzo popularnym rozwiązaniem, jest także pompa powierzchniowa najczęściej nazywana po prostu pompą ogrodową. Największą zaletą tego typu rozwiązania jest fakt, że w chwili uruchomienia pompa nie wymaga zalania wodą. Urządzenia te posiadają zwartą budowę i małe gabaryty, więc mogą być traktowane jako rozwiązania przenośne lub stacjonarne.

Pompy zanurzeniowe to z kolei agregaty składające się z pompy i hermetycznie skonstruowanego silnika, który został przystosowany do ciągłej pracy w wodzie. Silnik wraz z pompą zostaje opuszczony poniżej poziomu lustra wody pracując jako pompa tłocząca wodę. Takie urządzenia mogą czerpać wodę nawet jeśli poziom wody opada do 7 metrów poniżej poziomu gruntu. Ze względu na konstrukcję i niską wysokość tłoczenia, pompy zatapialne stosuje się najczęściej do czerpania wody z płytkich studni kopanych lub zbiorników otwartych.

Z kolei pompy głębinowe mogą czerpać wodę z głębokości powyżej 8 metrów. Z tego powodu znajdują zastosowanie przede wszystkim w studniach wierconych. Warto jednak brać pod uwagę fakt, że średnica wewnętrzna rury osłonowej znajdującej się w studni musi być na tyle szeroka, aby wprowadzić tam agregat pompowy (minimum 125 mm).

Jakie parametry powinna mieć dobra pompa do nawadniania ogrodu?

Wybór odpowiedniej pompy do podlewania ogrodu lub działki powinien być podyktowany jej parametrami oraz jakością. Urządzenia ogrodowe, które będą używane do nawadniania dużych powierzchni muszą się wyróżniać ściśle określoną wydajnością oraz odpowiednią wysokością podnoszenia wody. Im wyższa będzie wysokość podnoszenia w urządzeniu, tym niższa będzie jego wydajność. Warto o tym pamiętać, wybierając pompę dla siebie.

Wydajność pompy to inaczej przepływ wody jaki można uzyskać podczas pracy urządzenia. Modele renomowanych producentów dostępne na rynku znacząco różnią się między sobą, osiągając maksymalną wydajność od kilkunastu do nawet stu litrów wody na minutę.