Ochrona upraw rzepaku powinna przewidywać opryski przeciwko chwastom, grzybom oraz insektom.
Dzięki temu możemy wyeliminować wszystkie zagrożenia, nasze plony wówczas będą wyższe, możemy stosować różnego typu środki w postaci oprysków. Możemy wykorzystać je w przypadku rzepaku ozimego, który narażony jest na działanie wielu insektów oraz grzybów. Dodatkowo w uprawach mogą rozwijać się chwasty dwulistne lub też inne, charakterystyczne dla danego obszaru.
Zabiegi fungicydowe w rzepaku ozimym
Wykorzystuje się także regulatory wzrostu, które pozwalają uzyskać wyższy plon przy niższym wzroście rośliny. Możemy zauważyć wiele oznak występowania insektów lub też grzybów, mogą być to charakterystyczne plamy na liściach lub też łodygach. Im wcześniej wykryjemy grzyby tym łatwiej będzie nam je pokonać, możemy także wykonywać opryski prewencyjne zaraz po siewie. Dostępne są różne zabiegi fungicydowe w przypadku rzepaku ozimego, są to środki, które stosujemy przed kwitnieniem, mogą być to środki chroniące przed zgniliznę twardzikową. Grzyb tego rodzaju może powodować obłamywanie łodyg, dodatkowo w uprawach rzepaku mogą pojawić się grzyby atakujące układ korzenny.
Opryski fungicydowe mogą działać na liście oraz łodygi, należy zwrócić uwagę, aby wybrać odpowiednią sprzyjającą pogodę oraz porę dnia. Zbyt wysoka temperatura będzie powodowała parowanie środka zanim zacznie działać on na powierzchnię rośliny. Dodatkowo deszcz również osłabi działanie środka zmywając go z powierzchni liści. W przypadku, jeżeli chcemy zastosować środki doglebowe należy zwrócić uwagę na wilgotność. Jeżeli od kilku dni panuje wysoka temperatura wówczas gleba może być twarda, fungicyd będzie miał problem z dostaniem się do korzeni. Dlatego też często wybierana jest pora po opadach, kiedy gleba jest wilgotna, co umożliwia łatwiejsze przenikanie środków fungicydowych.
Wiele skutecznych fungicydów chroniących w rzepak ozimy możemy znaleźć na stronie https://innvigo.com/zabiegi-fungicydowe-rzepak-ozimy/. Są to różnego rodzaju środki ochrony, które możemy stosować w postaci oprysków. W tym przypadku należy zwrócić uwagę na zalecenia producenta, mieszać je z wodą w odpowiedniej ilości. Dodatkowo należy zwrócić uwagę na jaki obszar należy zastosować ilość roztworu.