4. Kwas foliowy w diecieCo raz więcej osób odżywia się zdrowo. Świadomość, tego, że przyjmowane pokarmy, ich jakość i skład ma wielki wpływ na nasze zdrowie jest coraz większa. Co raz więcej je się warzyw i owoców, odchodząc przy tym od spożywania żywności przetworzonej. To bardzo dobry symptom, gdyż jak wiadomo w warzywach i owocach jest wiele cennych witamin oraz kwasów, bez których organizm ludzki nie poradziłby sobie. Jednym z takich dobroczynnych substancji zawartych w organizmie ludzkim jest kwas foliowy.

Kwas foliowy w diecie

Kwas foliowy, albo jak kto woli folacyna – to nic innego jak witamina z grupy witamin B, a dokładniej witamina B9. Nazwa kwasu foliowego pochodzi od łacińskiego słowa Folium, co oznacza liść. Jest to nic innego jak wskazanie miejsca, gdzie najczęściej można spotkać tę cenną witaminę. Kwas foliowy jest postrzegany głównie z procesem ciąży. Jak wskazują badania odpowiednia ilość kwasu foliowego w organizmie pozytywnie wpływa na możliwość zajścia w ciążę przez kobiety, pomaga w jej utrzymaniu. Brak witaminy B9 w organizmie kobiety w ciąży może spowodować liczne powikłania u płodu, w tym może być powodem rozszczepienia kręgosłupa. Witamina B9 bierze również udział w procesach, które zachodzą w nadnerczach oraz działa pozytywnie na działanie całego układu nerwowego.

Ważna witamina

Jest to niezbędna dla naszego organizmu witamina. Niestety głównym jej źródłem jest pożywienie. Można wprawdzie dostarczać kwas foliowy w postaci syntetycznych tabletek, ale po co? Przecież na rynku jest wiele pożywienia, które zawierają spore ilości tej wspaniałej substancji. Folacynę można znaleźć głównie w liściach szpinaku, w roślinach strączkowych, brokułach, brukselce, kapuście, pietruszce, liściach sałaty, a także w produktach zwierzęcych takich jak wątróbka zwierzęca oraz żółtko jaja kurzego. Generalnie zaleca się spożywanie 0,4 do 0,6 mg kwasu foliowego dziennie. Niestety większość osób przyjmuje jedynie 1/3 tego zapotrzebowania dziennego. Dlatego wielu lekarzy zaleca jednak suplementację tej ważnej witaminy. Szczególnie jest to ważne w przypadku kobiet, które chcą zajść w ciążę, lub też już są w ciąży. Najważniejsze przy przyjmowaniu kwasu foliowego w pożywieniu naturalnym jest to, że nie jest ono w żadnym wypadku toksyczne. Nie ma możliwości prze witaminizowania witaminą B9, gdyż jest to witamina rozpuszczalna w wodzie, a więc jej nadmiar jest usuwany z organizmu bardzo łatwo z moczem. Planując dietę bogatą w kwas foliowy, nie można zapominać, że wszelka obróbka cieplna powoduje zmniejszenie ilości kwasu w pożywieniu.

warto spożywać te pokarmy w formie jak najmniej przetworzonych lub nawet surowe. Oczywiście nie ma mowy o jedzeniu surowych wątróbek, ale o warzywach. Lekarze oraz farmaceuci ostrzegają, że nadmierne dostarczanie kwasu foliowego w postaci suplementów ma również negatywny wpływ na organizm ludzki. Witamina B9 w takiej postaci może zakłócić wykrywanie anemii spowodowanych niedoborem innej witaminy z tej samej grupy B12. Syntetyczna witamina B9 maskuje niedobór witaminy B12, przez co nie można zdiagnozować problemu odpowiednio wcześnie.