4. Czy tabletki przeciwbólowe mogą zaszkodzićBól towarzyszy rodzajowi ludzkiemu i każdemu zwierzęciu od zawsze. Jest to zazwyczaj ostrzeżenie dla organizmu, że coś się dzieje niedobrego. Ludzie nie chcą odczuwać bólu, więc wykorzystują swoje umiejętności oraz zdobycze technologii, by tylko się pozbyć bólu. Stworzenie tabletek przeciwbólowych wydawało się dla większości cudownym momentem w historii ludzkiego gatunku. Wielu uważało te leki za cudowne remedium na wszelkie choroby. Doszło do tego, że tabletki przeciwbólowe na stałe wpisały się w nasze życie. Zażywa się je na każdą okazję, czy boli głowa, noga, ręka, brzuch lub inny organ. Zażywa się je nawet kiedy nic nie boli, ot tak prewencyjnie. Ułatwia taki stan rzeczy na pewno szeroka dostępność do leków przeciwbólowych. Tylko niektóre z nich są dostępne wyłącznie na receptę, a resztę można kupić bez żadnych problemów w każdym sklepie i każdym kiosku ruchu, nie wspominając o aptekach.

Czy tabletki przeciwbólowe mogą zaszkodzić

Nie ma wątpliwości, że sporo osób ma stałe lub nawracające bóle, z którymi jest ciężko żyć. Zażywanie leków przeciwbólowych ma ułatwić im funkcjonowanie. Rzecz jednak w tym, że większość społeczeństwa zażywa lekarstwa przeciwbólowe jak cukierki. Niewielu jednak wie, że leki takie, podobnie zresztą jak inne środki farmakologiczne przyjmowane w nadmiarze mogą przestać pomagać, a wręcz zacząć szkodzić. Większość szeroko dostępnych leków przeciwbólowych działa w taki sposób, że hamuje wytwarzanie specjalnego enzymu odpowiedzialnego za odczuwanie bólu. To przyjemne uczucie, kiedy nic nie boli, ale nadmierne przyjmowanie leków po pierwsze obniża skuteczność jego działania, a po drugie substancje zawarte w lekach działają niszczycielsko na organizm ludzki. Najczęściej pod wpływem tych środków farmakologicznych uszkodzeniu ulegają wątroba, trzustka, żołądek, nie wspominając o nerkach i komórkach nerwowych. Jednym z najczęściej spotykanych powikłań związanych z przyjmowaniem środków przeciwbólowych są popularne wrzody żołądka. Jeszcze nie tak dawno można było przeczytać w prasie i usłyszeć w TV oraz radio, jakim to cudownym lekiem jest aspiryna.

Aspiryna a zdrowie

Farmaceuci wykazywali, że przyjmowanie aspiryny, zapobiega ryzyku zawałów serca, udarów itp. Nikt jednak nie powiedział, że ta sama aspiryna sprawia, że krew ma zmniejszone możliwości krzepnięcia, co może skutkować wylewami wewnętrznymi, a także trudnymi do zatamowania krwotokami. Wpływ na układ krążenia ale negatywny mają inne niesteroidowe środki przeciwzapalne -jak pokazują również badania brytyjskich naukowców przyjmowanie stałe leków przeciwbólowych zwiększa o przeszło 1/3 ryzyko wylewów, udarów i innych chorób układu krążenia. Nie można również zapominać o ryzyku uzależnienia się od leków przeciwbólowych. Szczególnie to ma miejsce w przypadku zażywania leki opioidowe, ale również jak pokazują najnowsze badania co raz częściej można spotkać ludzi uzależnionych od zwykłych leków przeciwbólowych dostępnych w każdym sklepie bez recepty.
Leki przeciwbólowe są doskonałym wynalazkiem. Problem jest jednak w tym, że musimy się nauczyć używać ich rozsądnie.