Olej lniany przez setki lat był jednym z najczęściej wykorzystywanych tłuszczy w diecie Polaków. Niestety wraz z upowszechnieniem się oleju rzepakowego, słonecznikowego i oliwy z oliwek, olej lniany został zepchnięty do kuchni smakoszy, a szkoda, ponieważ to bardzo cenny rodzaj tłuszczu. Olej lniany polecany jest przez dietetyków ze względu na bardzo wysoką zawartość kwasu linolenowego, zaliczanego do grupy kwasów omega-3. Z badań naukowców wynika, że kwas ten bardzo pozytywnie wpływa na układ krążenia, układ nerwowy oraz hormonalny. Ponadto udowodniono, że posiada on właściwości przeciwdziałające powstawaniu nowotworów. Dlatego też zalecany jest jako dodatek do codziennej diety. Dr Johanna Budwig, niemiecka lekarka i biochemiczka, podczas swoich badań odkryła, że dieta bogata w olej lniany działa wspomagająco w terapii takich chorób jak nowotwory, choroby serca, cukrzyca, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane czy choroby płuc. Duża ilość kwasów omega 3 poprawia kondycję całego organizmu, obniża poziom złego cholesterolu i poprawia stan komórek nerwowych. Na podstawie prowadzonych przez siebie badań stworzyła specjalną dietę, nazywaną od jej nazwiska dietą budwigową. Dziś coraz więcej osób interesuje się odkryciami dr Budwig i jej dietą. Olej lniany, albo jak mówią niektórzy budwigowy, staje się towarem cenionym i poszukiwanym. Stosowany jest przez osoby stosujące dietę dr Budwig, ale również przez osoby ceniące sobie zdrowy i ekologiczny styl życia. Jest doskonałym dodatkiem do past, sosów, zup czy sałatek. Niektórzy piją olej lub przyjmują go w kapsułkach jako suplement diety.
Aby jednak skorzystać w pełni z właściwości oleju lnianego należy pamiętać, że kwasy omega-3 są wyjątkowo nietrwałe. Olej, aby nie stracił swoich właściwości musi być przechowywany w ciemnej, najlepiej szklanej, butelce, w temperaturze ok. 10°C przez okres nie dłuższy niż 6 miesięcy. Olej ten nie nadaje się również do smażenia czy pieczenia, ponieważ nie tylko traci swoje właściwości, ale wręcz staje się szkodliwy. Dlatego najlepiej dodawać go do potraw na zimno.
Historia oleju lnianego
Len to roślina znana od tysiącleci. Już w starożytności wykorzystywano go do produkcji tkanin, w celach spożywczych oraz do impregnacji drewna. W starożytnym Rzymie i Grecji wykorzystywano len i półprodukty z niego wytwarzanych w codziennym życiu. Len miał również zastosowanie medyczne. Ze źródeł historycznych dowiadujemy się, że już Hipokrates zalecał len chorym na zapalenie błon śluzowych oraz jako środek zmniejszający ból podbrzusza i łagodzący biegunkę. Warto jednak pamiętać, że len to roślina bardzo często uprawiana na ziemiach słowiańskich. Tutaj wykorzystywano jego włókna do produkcji tkanin, a z nasion tłoczony był olej. Od setek lat olej lniany był wykorzystywany w słowiańskich kuchniach do przyrządzania różnych potraw. Jednakże nie było to jego jedyne zastosowanie. Olej ten ze względu na swoje właściwości wykorzystywany był i nadal jest w stolarstwie do impregnacji drewna. Zalety tego szczególnego tłuszczu docenili również artyści. Był on powszechnie stosowany między innymi jako składnik farb olejnych. Ponadto znalazł on również swoje miejsce w medycynie i kosmetyce. Dawniej używano go do nacierania miejsc chorobowo zmienionej skóry oraz w postaci okładów na urazy kończyn. Obecnie szeroko wykorzystywany jest m.in. jako dodatek do kosmetyków nawilżających skórę.
Olej lniany był w powszechnym stosowaniu jeszcze w pokoleniu naszych prababć, ale w XX wieku nieco stracił na znaczeniu. Głównym tłuszczem wykorzystywanym do przygotowywania posiłków stał się olej rzepakowy. Zaraz po nim na dużą skalę zaczęto spożywać olej słonecznikowy. W ostatnich kilkudziesięciu latach w polskich kuchniach zaczęła się pojawiać oliwa z oliwek. Dla oleju lnianego zaczęło brakować miejsca. Na szczęście w ostatnich latach daje się zaobserwować powrót zainteresowania tym olejem. W wielu domach pojawia się on w połączeniu z dietą dr Budwig, która stosowana jest jako pomoc w zapobieganiu i leczeniu m.in. chorób nowotworowych. Także Polacy ceniący sobie ekologiczny sposób odżywiania się coraz chętniej sięgają po ten tłuszcz.
Skład oleju lnianego
Olej lniany składa się w 50% z kwasu linolenowego (omega-3), 15% kwasu linolowego (omega-6),9% kwasu oleinowego (omega-9) oraz niewielkich ilości nasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto olej ten jest bogaty również w witaminę młodości czyli witaminę E oraz fitosterole. Kwas linolenowy (omega-3) – należy do grupy NNKT (Niezbędnych Nienasyconych Kwasów Tłuszczowych). Są to kwasy, których nie syntetyzuje nasz organizm, a tym samym należy dostarczać je z zewnątrz. Kwas linolenowy niezbędny jest m.in. do prawidłowego funkcjonowania mózgu, syntezy hormonów oraz prawidłowego działania wszystkich komórek. Badania naukowe wykazały, że dieta bogata w kwasy omega-3 obniża poziom trójglicerydów we krwi, co ma wpływ na zmniejszenie ryzyka zawału serca. Wykazano również, że dieta bogata w kwas linolenowy wpływa na poprawę stanu pacjentów chorych na reumatoidalne zapalenie stawów. Ponadto kwasy omega-3 pozytywnie wpływają na nasze samopoczucie i kondycję umysłową. Korzystnie wpływają również na osoby z depresją oraz nadpobudliwością. Dieta bogata w kwasy omega-3 wspomaga koncentrację, zdolność zapamiętywania i kojarzenia faktów.
Kwas linolowy (omega-6) – podobnie jak kwas omega-3 należy do tłuszczy, których nie syntetyzuje ludzki organizm. Konieczne jest zatem dostarczanie go w codziennej diecie. Kwasy omega-6 są niezbędne do dobrego funkcjonowania organizmu ludzkiego, jednak ich nadmiar połączony z niedoborem kwasów omega-3 sprzyja rozwojowi raka piersi. Kwas oleinowy (omega-9) – kwas oleinowy należy do grupy kwasów omega-9. Jest to jednonienasycony kwas tłuszczowy, który podobnie jak inne kwasy omega nie jest wytwarzany przez organizm ludzki i musi być dostarczany wraz z pokarmem. Badania prowadzone nad wpływem kwasów omega-9 na organizm ludzki wykazały, że podobnie jak kwasy omega-6, sprzyjają one powstawaniu nowotworu piersi w okresie menopauzy. Witamina E – należy do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Jest jednym z głównych przeciwutleniaczy, które znajdują się w ludzkim organizmie. Witamina E bierze udział w dostarczaniu składników odżywczych do komórek. Wzmacnia ona również ścianę naczyń krwionośnych oraz chroni erytrocyty przed przedwczesnym rozpadem. Wykorzystywana jest m.in. do leczenia męskiej bezpłodności, miażdżycy i zaburzeń mięśniowych.
Fitosterole – to substancje, które skutecznie obniżają ilość złego cholesterolu we krwi. Tym samym obniżają możliwość zachorowania na niektóre nowotwory czy miażdżycę. Badania naukowe dowiodły, że dieta bogata w fitosterole łagodzi przebieg choroby Alzheimera i Parkinsona. Ponadto fitosterole posiadają również działanie przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, łagodzą objawy alergii i wzmacniają odporność. Występują m.in. w olejach roślinnych, w tym woleju lnianym, orzechach i roślinach strączkowych.
Jak pić olej?
W ostatnim czasie na nowo zostały odkryte właściwości tłuszczy. Przez wiele lat wszelkie tłuszcze postrzegane były jako wielkie zło. Doprowadzały one do otyłości, miażdżycy, wysokiego cholesterolu we krwi czy problemów z sercem. Modne stały się diety zmniejszające do minimum wszelkiego rodzaju tłuszcze, lub zamieniające tłuszcze zwierzęce roślinnymi. Jak się jednak okazuje dieta beztłuszczowa wcale nie wpływa pozytywnie na zdrowie. Tłuszcze to związki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu każdego człowieka. Jednak należy je odpowiednio dobierać i w rozsądnych porcjach spożywać. W ostatnim czasie pojawiła się nawet swego rodzaju moda na picie olejów np. lnianego, z wiesiołka czy tranu.
Jednym z olejów, który warto pić jest olej lniany. Wysoka zawartość kwasów omega-3, witaminy E oraz fitosteroli sprawia, że olej lniany zalecany jest osobom z wysokim poziomem cholesterolu we krwi, miażdżycą, a także jako dodatek do potraw dla osób z chorobami nowotworowymi oraz chorobami Alzheimera i Parkinsona. Wiele osób ceni sobie olej lniany również za jego pozytywny wpływ na skórę, włosy i paznokcie. O zdrowotnych właściwościach oleju lnianego nikt nie wyraża się negatywnie, jednak dla wielu ludzi problemem jest jego przyjmowanie. Niektórzy korzystają z niego jako dodatku do potraw, a inni decydują się na picie w naturalnej postaci. Warto poznać kilka sposobów na to jak pić olej lniany.
Na łyżce. Jednym z najchętniej stosowanych sposobów jest wypicie oleju podobnie jak każdego syropu „na łyżce”. wystarczy nalać na łyżkę stołową określoną ilość płynu i go wypić.
Mieszanina z sokiem. Osoby, które nie mogą przezwyciężyć się i wypoć oleju jednym haustem z łyżki, często korzystają z mieszania go z różnymi innymi płynami. Jedną z popularnych metod jest dolanie oleju do wody z ulubionym sokiem. Taką mieszaninę można wypić szybko lub, jeśli ktoś woli, małymi łyczkami przez dłuższy czas.
Inne sposoby przyjmowania oleju lnianego. Osoby, które nie są w stanie przełknąć oleju w formie płynnej, albo nie lubią jego smaku w potrawach mogą skorzystać z bogatej oferty firm farmaceutycznych. Obecnie olej lniany jest dostępny również w kapsułkach. Tę metodę dostarczania organizmowi oleju zaakceptują chyba wszyscy.
Produkcja i przechowywanie oleju lnianego
Olej lniany powstaje z nasion lnu. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu był jednym z bardziej rozpowszechnionych tłuszczy roślinnych używanych w Polsce. Z czasem zastąpiono go olejem rzepakowym, słonecznikowym i oliwą z oliwek. Dziś po dłuższej nieobecności w diecie Polaków powoli zaczyna być na nowo odkrywany. Olej lniany powstaje w wyniku procesu zimnego tłoczenia. Oznacza to, że wytwarzany jest w temperaturze nie przekraczającej 50°C. Dzięki takiej metodzie produkcji olej zachowuje wszystkie swoje zalety. Po procesie tłoczenia olej lniany przelewany jest do opakowań. Najczęściej są to butelki wykonane z ciemnego szkła. Należy pamiętać, że olej lniany, aby zachował wszystkie swoje zdrowotne właściwości musi być przechowywany w chłodnym, zaciemnionym miejscu. Po otwarciu butelki powinien być trzymany w temperaturze 4-10°C, najlepiej w lodówce. Okres przydatności do spożycia po otwarciu butelki to dwa miesiące.
Ponieważ olej lniany wymaga specjalnego przechowywania, należy kupować go jedynie w sprawdzonych miejscach. Zakup w internecie czy sklepie, gdzie stoi na półce oświetlonej światłem słonecznym nie jest wskazany.
Olej lniany w ciąży
Olej lniany jest skarbnicą nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, omega-6 i omega-9 oraz fitosteroli i witamin rozpuszczalnych w tłuszczach w tym witaminy E. Zarówno każdy z tych składników osobno jak i wszystkie razem są niezbędne dla prawidłowego działania organizmu ludzkiego. Udowodniono, że olej lniany ma pozytywny wpływ na układ krążenia, serce czy układ nerwowy. Dzięki dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych olej ten pozytywnie wpływa na nastrój, chroni przed depresją, wspomaga leczenie nowotworów, wspomaga proces zapamiętywania i kojarzenia faktów.
Olej lniany jest również zalecany kobietom w ciąży. Zawarte w nim substancje mają pozytywny wpływ zarówno na przyszłą mamę jak i na rozwijające się dziecko. Duże ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych, które znajdują się w tym oleju wspomagają rozwój układu nerwowego dziecka. Z badań wynika, że dzieci matek, które w swojej diecie miały duże ilości pokarmów dostarczających nienasycone kwasy tłuszczowe, w przyszłości łatwiej się koncentrują, szybciej zapamiętują i przetwarzają zapamiętane fakty. Ponadto nienasycone kwasy tłuszczowe wpływają również na rozwój zmysłów dziecka. Poza pozytywnym wpływem na rozwijającego się maluszka, kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9 chronią przed poronieniem oraz przedwczesnym porodem.
Nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, omega-6 i omega-9, nie są wytwarzane przez ludzki organizm konieczne jest ich dostarczanie z zewnątrz, w pożywieniu. Dlatego zaleca się przyszłym mamom, aby w swojej diecie pamiętały o dużej ilości ryb morskich, które zawierają te kwasy. Innym zalecanym produktem jest właśnie olej lniany, który jest doskonałym dodatkiem do potraw na zimno. Należy pamiętać, że olej ten nie nadaje się do smażenia, gotowania czy pieczenia, ponieważ podczas tych procesów traci wszelkie swoje właściwości zdrowotne, a wręcz staje się szkodliwy.
Dieta dr Budwig
Niemiecka lekarka i biochemik dr Budwig przez wiele lat prowadziła badania nad wpływem nienasyconych kwasów tłuszczowych na zdrowie człowieka. Z jej badań wynika, że nieprawidłowe proporcje między kwasami z grupy omega-3, omega-6 i omega-9 mogą prowadzić do powstawania nowotworów. Jak się okazało, zwiększenie ilości spożywanych kwasów z grupy omega-3 powoduje poprawę stanu zdrowia osób chorych na nowotwory. Ponadto udowodniono, że kwasy z tej grupy zapobiegają powstawaniu chorób nowotworowych, mają również pozytywny wpływ na komórki nerwowe człowieka. Dieta zawierająca duże ilości kwasów omeg-3 poprawia stan zdrowia chorych na choroby Alzheimera i Parkinsona, miażdżycę oraz cukrzycę.
Dr Budwig opracowała specjalną dietę bogatą w kwasy omega-3 opierającej się w głównej mierze na oleju lnianym. Olej ten posiada ok. 50% kwasu linolenowego, który zaliczany jest do grupy kwasów omega-3. Ponadto w oleju lnianym występują nienasycone kwasy tłuszczowe z grup omega-6 i omega-9, fitosterole oraz witamina E.
Główne zasady diety dr Budwig:
Codzienne przyjmowanie oleju lnianego – zdaniem dr Budwig najlepsze efekty przynosi nie spożywanie oleju w czystej postaci, ale w postaci pasty z chudym twarogiem, którą należy spożywać codziennie. Spożywanie świeżych produktów – kolejnym punktem diety dr Budwig jest spożywanie wyłącznie świeżych produktów żywnościowych. Należy unikać produktów z dodatkami chemicznymi takimi jak konserwanty, ulepszacze czy barwniki. Napoje – osoby, które stosują dietę dr Budwig powinny zadbać również o dobre nawodnienie organizmu. Każda osoba powinna wypijać co najmniej 2 litry niegazowanej wody mineralnej, a dodatkowo zalecane są świeże soki owocowe, które powinny być wypijane na pół godziny przed posiłkiem. Zasady higieny – dieta dr Budwig wiąże się nie tylko ze sposobem odżywiania, ale również z szeregiem zasad higieny, których stosowanie ma wyraźny, pozytywny wpływ na zdrowie człowieka. Każdy, kto stosuje dietę powinien zadbać, aby jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu. Dr Budwig podkreśla również, że ważne jest używanie odzieży i pościeli wykonanych z naturalnych materiałów, a unikanie sztucznych tkanin. Wprowadzenie diety oraz zalecanych zasad higieny w codzienne życie sprawia, że możliwa jest poprawa stanu zdrowia. Wiele osób jest również przekonanych o możliwości wyleczenia nawet najgroźniejszych chorób i dolegliwości.
Dawkowanie oleju lnianego
Z badań prowadzonych nad spożyciem oleju lnianego i jego wpływem na organizm człowieka wynika, że optymalną dawką jest 1 g oleju na każdy kilogram masy ciała. Ogólnie przyjmuje się, że osoby dorosłe powinny przyjmować przez pierwsze 3 miesiące kuracji 4 łyżki oleju dziennie. Po upływie tego czasu ilość spożywanego oleju można modyfikować. Zalecana dawka waha się między dwoma a czterema łyżkami oleju dziennie. W przypadku osób chorych zalecana jest dawka 6-8 łyżek oleju lnianego na dobę. Wartym podkreślenia jest fakt, że dzieci i młodzież w okresie rozwoju wymagają znacznie większej ilości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, niż osoby dorosłe. Można również im podawać olej lniany jako dodatek do zdrowej diety. W przypadku dzieci dawkowanie najlepiej skonsultować z lekarzem lub dietetykiem. Olej lniany może być zażywany również w większych dawkach. Spożywanie nawet dużych ilości tego tłuszczu nie powoduje tycia. Bardzo trudno jest też dorowadzić do przedawkowania tej substancji, ponieważ olej nie jest lekiem ani suplementem diety, a naturalnym produktom spożywczym o wyjątkowych walorach zdrowotnych.
Dieta sportowców
Olej lniany ze względu na swoje właściwości zdrowotne coraz częściej pojawia się również w diecie sportowców. Dieta sportowców jest bardzo specyficzna. Musi dostarczać im odpowiednią ilość kalorii w postaci dokładnie zbilansowanych potraw. Dietetycy coraz chętniej dodają do potraw sportowców olej lniany, który dzięki zawartości niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych z grup omega-3, omega-6, omega-9, witaminy E oraz fitosteroli pozytywnie wpływa na zdrowie i wydajność organizmów sportowców.
Dietetycy sportowi podkreślają, że olej lniany w diecie ma wpływ na:
- przekształcanie składników pokarmowych na energię,
- wzrost tkanki mięśniowej oraz redukcję tkanki tłuszczowej;
- produkcję hemoglobiny, przez co usprawnia transport tlenu, w wyniku czego wzrasta wydolność i wytrzymałość organizmu;
- skrócenie czasu regeneracji organizmu.
Jak kupić dobry olej lniany?
Olej lniany jest tłuszczem, który ze względu na swoje właściwości fizyczne i chemiczne wymaga szczególnych warunków przechowywania. Aby olej lniany posiadał swoje właściwości zdrowotne powinien znajdować się w ciemnym opakowaniu. Najczęściej w tym celu stosowane są butelki wykonane z ciemnego szkła. Ponadto olej lniany musi być przechowywany w niskiej temperaturze.
Olej lniany najlepiej kupować w zaufanym sklepie, gdzie jest on przechowywany w odpowiednich warunkach. Należy również dokładnie sprawdzać zawartość kupowanej buteleczki. Powinna ona zawierać 100- procentowy olej lniany. Wszelkiego rodzaju mieszanki sprawiają, że olej nie posiada już swoich właściwości zdrowotnych. W swojej naturze mamy dążenie do oszczędzania na zakupach, warto jednak pamiętać, iż zbyt niska cena może wskazywać, że produkt jest niepełnowartościowy. Cena litrowej butelki oleju lnianego, tłoczonego na zimno to obecnie około 35 złotych.
Dieta zwierząt. Wielu z nas posiada zwierzęta domowe. Dbając o swoich ulubieńców poszukujemy jak najlepszych dla nich rozwiązań dietetycznych. Najczęściej wybór nasz pada na gotowe karmy dla psów lub kotów, aczkolwiek są również domy, gdzie jedzenie dla swoich pupili przygotowują sami właściciele. Jeśli chcesz, aby także Twój zwierzak doskonale się czuł i wspaniale wyglądała, powinieneś wiedzieć, że warto do jego diety włączyć olej lniany.
Coraz częściej słyszymy o wspaniałych właściwościach oleju lnianego oraz zaletach diety opartej na tym składniku. Warto jednak pamiętać, że również zwierzęta potrzebują do życia składników, które znajdują się w tym oleju. Dodanie odrobiny oleju lnianego do karmy psów, kotów, a nawet koni dostarcza im nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz zestawu witamin rozpuszczalnych w tłuszczach A,D,E,K. Te składniki są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierząt. Olej lniany dodany w niewielkich ilościach do karmy dla zwierząt domowych poprawia ich odporność, pozytywnie wpływa na ich sierść oraz skórę. Udowodniono, że konie, których dietę wzbogacono o ten gatunek oleju poza bardziej błyszczącą i miękką sierścią mają również znacznie mniej uszkodzeń kopyt.
Olej lniany – wpływ na przemianę materii
Olej lniany to produkt, który pozytywnie wpływa niemal na każdy układ w ciele człowieka. Poprawia działanie układu nerwowego, wzmacnia naczynia krwionośne, poprawia ogólną wydolność organizmu oraz wspomaga walkę z chorobami. Warto jednak wspomnieć o jeszcze jednej formie działania oleju wyprodukowanego z lnu – działa pozytywnie na układ trawienny.
Kwasy omega-3 oraz inne składniki oleju lnianego wspomagają procesy trawienne zachodzące w ludzkim układzie pokarmowym. W przypadku oleju lnianego można zadać kłam powszechnemu twierdzeniu, że tyje się od dużej ilości tłuszczy w diecie. Tłuszcze zawarte w oleju lnianym działają wprost przeciwnie – wspomagają odchudzanie. Zawarte w tym oleju nienasycone kwasy tłuszczowe, lignany i fitosterole przyspieszają metabolizm i poprawiają przemianę materii. Szczególną uwagę warto poświęcić fitosterolom, które dbają o prawidłowy poziom dobrego cholesterolu, jednocześnie obniżając poziom złego cholesterolu. Mają one również wpływ na spalanie tłuszczów, dzięki czemu mają swój wkład w odłuszczanie wątroby. Dieta zawierająca olej lniany działa osłonowo na cały układ trawienny. Wspomaga walkę z uporczywymi zaparciami, wzmacnia i regeneruje błonę śluzową układu pokarmowego i wydalniczego. Udowodniono również, że spożywanie oleju lnianego zapobiega powstawaniu nowotworów jelita grubego.
Olej lniany w kosmetyce. Olej lniany zazwyczaj kojarzony jest z dietą budigową oraz działaniem na struktury wewnętrzne organizmu. Warto jednak pamiętać, że składniki w nim zawarte doskonale działają również na skórę, włosy i paznokcie. Olej lniany ma wiele zastosowań w kosmetyce, z których z całą pewnością warto skorzystać.
Mądry demakijaż. Olej lniany doskonale nadaje się do usuwania makijażu. Świetnie radzi sobie zarówno z podkładem jak i z cieniami do powiek czy tuszem do rzęs. Szczególnie polecany jest do demakijażu oczu. Dzięki zawartości witamin i kwasów tłuszczowych dodatnio wpływa na stan rzęs – wzmacnia je, regeneruje i zapobiega jaśnieniu końcówek. Aby wykorzystać olej lniany do demakijażu należy zwilżyć płatek kosmetyczny lub wacik wodą, a następnie wylać na niego kilka kropli oleju.
Walka z rozstępami i niedoskonałościami
Pozytywne działanie oleju lnianego na skórę jest znane już od wielu setek lat. Obecnie doceniają go nie tylko osoby ceniące sobie kosmetykę naturalną, ale również firmy produkujące kosmetyki. Coraz częściej pojawia się on w różnego rodzaju kosmetykach do pielęgnacji ciała i włosów. Olej lniany w naturalnej postaci warto stosować jako balsam do ciała. Nakładając go na lekko osuszoną ręcznikiem skórę po kąpieli masz pewność, że doskonale się wchłonie. Dzięki zawartym w sobie składnikom olej działa na skórę nawilżająco i delikatnie ją natłuszcza. Już jednokrotne użycie oleju można odczuć – skóra staje się bardziej miękka w dotyku, jednakże dopiero długotrwałe i systematyczne nakładanie go na skórę przynosi widoczne korzyści. Olej lniany poza nawilżeniem skóry, uelastycznia ją i przyspiesza regenerację. Te właściwości sprawiają, że jest wykorzystywany do leczenia chorób takich jak łuszczyca czy egzema. Chętnie korzystają z niego również kobiety, u których występują rozstępy, ponieważ w zauważalny sposób zmniejsza ich widoczność. Olej lniany jest jednym z naturalnych kosmetyków zalecanych do stosowania podczas ciąży, ponieważ uelastyczniając skórę może zapobiegać powstawaniu rozstępów.
Działanie lecznicze
Od setek lat stosowano oleje jako środki lecznicze. Pomagały one szczególnie w problemach skórnych. Dziś nie zaleca się stosowania olejów w celach leczniczych ponieważ większość z nich traci swoje właściwości podczas procesu rafinacji. Jednym z nielicznych nierafinowanych olei jest olej lniany. Tłoczony na zimno i nieoczyszczany nie traci swoich pierwotnych właściwości. Tym samym bywa stosowany w przypadku powstawania drobnych ran i oparzeń. Dzięki dużej ilości nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz witamin ma on pozytywny wpływ na regenerację skóry. Ponadto olej lniany tworzy na skórze barierę bakterio- i grzybobójczą, zaś zawarty w nim kwas linolenowy posiada właściwości łagodzące podrażnienia i stany zapalne skóry.
Trądzik i stany zapalne skóry
Połączenie właściwości leczniczych i kosmetycznych oleju lnianego sprawia, że może on być wykorzystywany również w przypadku stanów zapalnych skóry oraz trądziku. Warto jednak pamiętać, że w przypadku tych dolegliwości, zwłaszcza jeśli są poważne, zewnętrzne stosowanie oleju warto skonsultować z lekarzem.
Olej lniany – na ratunek włosom
Nienasycone kwasy tłuszczowe oraz witaminy zawarte w oleju lnianym mają dobroczynny wpływ nie tylko na układ pokarmowy, nerwowy czy skórę ale również na włosy. Warto skorzystać z właściwości nawilżających, regenerujących i wzmacniających jakie posiada ten olej.
Olejowanie włosów
Olejowanie włosów stało się w ostatnim czasie bardzo popularne za sprawą internetowych stron z poradami dotyczącymi zdrowia i urody. Jednym z zalecanych do tego zabiegu olejów jest olej lniany. Jest to zabieg bardzo prosty, a równocześnie wspaniale regeneruje i odżywia zniszczone włosy. Wystarczy rozetrzeć w dłoni niewielką ilość oleju lnianego, a następnie przesunąć nimi po włosach pasmo po paśmie. Aby nie obciążyć zbytnio włosów można nasmarować je np. od ucha w dół. Tak namaszczone włosy najlepiej owinąć ciepłym ręcznikiem – ciepło przyspiesza wchłanianie odżywczych składników. Olej trzymamy na głowie przez około godzinę. Po tym czasie można nałożyć na włosy odżywkę, aby zemulgowała olej i ułatwiła jego zmycie. Do mycia włosów najlepiej użyć delikatnego szamponu.
Olej lniany – na ratunek wypadającym włosom
Wypadanie włosów to zjawisko doskonale znane wielu kobietom. Zwiększa się szczególnie po okresie ciąży oraz sezonowo wiosną i jesienią. Aby na szczotce nie pozostawało zbyt wiele włosów warto spożywać codziennie olej lniany. Można również wykonać z niego wzmacniający kompres. W tym wypadku należy wmasować olej bezpośrednio w skórę głowy, a następnie zawinąć ją w ciepły ręcznik. Po godzinie należy delikatnie zmyć olej z głowy. Ta kuracja odżywia i nawilża skórę głowy. Dodatkowo cenne składniki przenikają również do cebulek włosów, które w ten sposób zostają wzmocnione.