Możesz korzystać z mat edukacyjnych dla niemowląt od pierwszego dnia ich życia. Niektóre są znacznie droższe niż inne, ale tak naprawdę nie potrzebujesz niczego zbyt wyszukanego, aby mata służyła celom dziecka.
Najlepiej jest kupić matę do zabawy dla niemowląt z pętlami, na których można zawiesić plastikowe i pluszowe zabawki. Ponieważ noworodki naprawdę widzą tylko obiekty o wysokim kontraście, które znajdują się w odległości około 20 centymetrów, taka mata powinna być jasna, kolorowa i kontrastowa. Wybierz również matę łatwą do czyszczenia i wycierania, a zabawki zawieś bliżej oczu i dłoni, aby maluch mógł nauczyć się sięgać i chwytać. Umieszczaj zabawki w różnych miejscach, umieszczanie ich na środku ciała zachęca ręce do zbliżenia się w linii środkowej, a z boku zachęca do przewracania się na bok, a ostatecznie do przetoczenia się na brzuch. Maty edukacyjne świetnie sprawdzą się w każdym domu, ale również ułatwiają podróżowanie z dzieckiem. Pozwalają stworzyć bezpieczną, wygodną przestrzeń w dowolnym miejscu, a kolorowe zabawki i ciekawe tekstury pomagają zabawić dzieci przez wiele godzin. Większość mat do zabawy łatwo się składa lub rozkłada, co zapewnia doskonałą przenośność.
Po zabrudzeniu szybko można je umyć, aby usunąć wszelkie zarazki lub brud i przywrócić do czystości.
Maty do zabawy doskonale nadają się do nauki koordynacji ręka-oko i doskonalenia postrzegania głębi przez malucha. Większość mat edukacyjnych jest bezpieczna w użyciu od urodzenia, jednak nie są one w pełni wykorzystywane przez dziecko do około 18 miesiąca życia. Około 4 miesiąca życia dzieci zaczynają rozwijać postrzeganie głębi. Często zbiega się to z tym, że maluch zaczyna celowo pchać, ciągnąć lub upuszczać rzeczy, aby zobaczyć, co się stanie. Kiedy dajesz dziecku ciekawe rzeczy do obejrzenia, koordynacja ręka-oko rozwija się znacznie szybciej, co pomaga w osiągnięciu umiejętności chwytania. Ponieważ mata edukacyjna jest zaprojektowana tak, aby była łatwa do odkrycia przez małe rączki, wprowadzają Twoje dziecko w świat stymulacji dotykowej i pomagają mu robić takie rzeczy, jak podążanie za poruszającym się obiektem, rozpoznawanie się w lustrze i rozróżnianie między twardymi i gładkimi przedmiotami.