Olej kokosowy jest bardzo cenionym tłuszczem. Dzięki dużej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej długości łańcucha, ma wiele zalet zdrowotnych. Najczęściej podkreślany jest jego udział w ochronie serca i układu krążenia, poprawie metabolizmu czy wspomaganiu układu odpornościowego. Według badaczy, dorosły człowiek powinien przyjmować około 3 ½ łyżeczki oleju kokosowego dziennie. Taka ilość oleju przyjmowana każdego dnia pozwala na cieszenie się z jego właściwości uodporniających i leczniczych. Lekarze i dietetycy zlecający spożywanie oleju kokosowego zwracają uwagę na to, aby włączać go do swojej diety stopniowo. Ważne jest, by organizm miał czas na przyzwyczajenie się do nowego składnika pokarmowego. Dotychczas nie stwierdzono występowania skutków ubocznych spożywania oleju kokosowego. Jednak osoby, które przed rozpoczęciem przyjmowania oleju kokosowego były na diecie niskotłuszczowej, w pierwszych dniach mogą mieć problemy z biegunka. Kiedy organizm przyzwyczai się do nowego produktu w diecie biegunka ustaje. W krajach, gdzie olej kokosowy jest często spożywanym produktem zaleca się spożywanie go również kobietom w ciąży i matkom karmiącym. Jeśli jednak kobieta nie miała wcześniej kontaktu z tym tłuszczem lepiej nie włączać go do diety w okresie ciąży i karmienia.
Olej kokosowy w medycynie
Olej kokosowy posiada wiele zdrowotnych substancji. Wśród nich znajdują się nasycone kwasy tłuszczowe średniołańcuchowe, nienasycone kwasy tłuszczowe oraz szeroki zestaw witamin i elektrolitów. Dzięki nim olej kokosowy wpływa pozytywnie na utratę wagi, uodpornienie, zmniejsza poziom zagrożenia chorobami takimi jak cukrzyca, obniża poziom cholesterolu, wspomaga układ kostny i układ krążenia.
Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym, jak wynika z prowadzonych badań, są niemal trzykrotnie szybciej metabolizowane aniżeli nasycone kwasy tłuszczowe długołańcuchowe zawarte w tłuszczach zwierzęcych. Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe nie wymagają rozbijania ich na mniejsze cząsteczki przed strawieniem, jak to jest w przypadku kwasów długołańcuchowych. Brak procesu rozbijania sprawia, że tłuszcze z oleju kokosowego są od razu przekształcane w energię i nie odkładają się w tkance tłuszczowej. Tym samym zamiana tłuszczy zwierzęcych na olej kokosowy wyraźnie przyczynia się do spadku masy ciała.
Zapalenie płuc. Działanie bakteriobójcze i wirusobójcze nasyconych kwasów tłuszczowych, które występują w oleju kokosowym zostało poddane badaniom w 2008 roku w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Podawano tam olej kokosowy chorym na zapalenie płuc. Z obserwacji wynika, że u pacjentów, których dietę wzbogacono o ten tłuszcz, szybciej ustępowały objawy, a tym samym o wiele szybciej dochodzili do pełni zdrowia. Wyniki tych badań są bardzo ważne nie tylko ze względu na zdrowie pacjentów, ale również jeśli chodzi o finanse wydawane na ich leczenie. Skraca się bowiem okres pobytu pacjentów w szpitalu, zmniejszona zostaje również ilość podawanych im leków. Ponadto kuracja olejem kokosowym jest w pełni bezpieczna i nie posiada skutków ubocznych.
Zmniejszenie ryzyka zachorowań na cukrzycę i choroby krążenia. Badania prowadzone nad właściwościami odchudzającymi oleju kokosowego, wskazały, że przyjmowanie go prowadzi do zmniejszenia wskaźnika BMI, oraz obniżenia obwodu talii. Spadek w obwodzie talii, co wpływa na obniżenie ryzyka zachorowań na cukrzycę typu II czy choroby serca. Osobom biorącym udział w doświadczeniu zrobiono również badania krwi, z których wyraźnie wynikało, że zmieniony został tzw. profil lipidowy. Zauważono tam wzrost dobrego cholesteroli HDL przy jednoczesnym spadku cholesterolu złego LDL. Badania te potwierdziły wcześniejsze przypuszczenia dotyczące pozytywnego wpływu oleju kokosowego na poziom cholesterolu i ochronę organizmu przed chorobami serca i układu krążenia.
Wpływ na układ kostny. Olej kokosowy ma również pozytywny wpływ na układ kostny. Pomaga on w zapobieganiu osteoporozie, ponieważ ułatwia absorpcję wapnia i magnezu. Te dwa minerały są niezbędne w utrzymaniu dobrego stanu układu kostnego. Dlatego olej kokosowy jest szczególnie zalecany kobietom w okresie menopauzy, kiedy to są one najbardziej narażone na utratę tkanki kostnej.
Syndrom chronicznego zmęczenia. Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym podczas trawienia wytwarzają energię a nie tłuszcz, dzięki czemu poprawiają metabolizm i zapobiegają zmęczeniu. Ponadto olej kokosowy posiada również zdolność usuwania mikroorganizmów, które ograbiają organizm z siły i przyczyniają się do odczuwania ciągłego zmęczenia.
Choroba Alzheimera. Obecnie prowadzonych jest wiele badań nad środkami, które mogą wspomóc układ nerwowy w walce z chorobami układu nerwowego takimi jak np. choroba Alzheimera. Wśród substancji, które są badane w roli leków na tę chorobę są między innymi średniołańcuchowe trójglicerydy MTC. Te same substancje zawarte są w oleju kokosowym. Według niektórych badaczy stałe podawanie chorym oleju kokosowego może mieć pozytywny wpływ na stan ich zdrowia.